Kategorie: Dětské oči

Jak vybrat dioptrické brýle pro děti

Jak vybrat dioptrické brýle pro dětiBrýle určené pro děti musí anatomicky a pohodlně sedět na obličeji dítěte a neměly by být příliš těžké. Na co si dát při výběru brýlí pro děti pozor? Čtěte dál.

Už v porodnici novorozeně podstupuje základní oční vyšetření, aby se včas zachytily případné vrozené oční vady. Ve věku čtvrtého až pátého měsíce, provádí dětský lékař tzv. orientační vyšetření zraku a další prohlídka zraku je ve věku tří a pěti let dítěte.

Pokud zaznamenáte však u dítěte jakoukoli formu šilhání, bludných nebo trhavé pohyby očí, poruchu orientaci dítěte v prostoru, nečekejte na další prohlídku u praktického lékaře a navštivte očního specialistu, který provede odborné vyšetření zraku u dítěte.

Při výběru dětských dioptrických brýlí bychom neměli zapomínat na některé důležité kritéria které by měly dětské brýle splňovat. V první řadě musí brýle anatomicky a pohodlně sedět na obličeji dítěte a neměly by být příliš těžké. Neměly by dítě nijak omezovat a neměly by se otisknout.

Výběr materiálu obrub na dětské brýle

Velmi důležitý je také výběr materiálu brýlových obrub. Pokud má dítě vyšší dioptrie, doporučuje se spíše plastový rám, protože je masivnější, na druhé straně je však méně pohodlný. Pro většinu dětí však jsou nejvhodnější titanové rámy. Jejich výhodou je nízká váha, pevnost a navíc jsou antialergické. V porovnání s běžnými kovy má i vyšší trvanlivost. Jeho nevýhodou je však o něco vyšší cena.

Volte spíše rámy z kovového materiálu s nastavitelnými nosníky, místo plastových rámů. Výhodou jsou také flexi stranice, brýle jsou pružné a dokonale se přizpůsobí anatomii dětské obličeje.

Pozor také na hmotnost brýlí

U dětských brýlí se také soustřeďte na hmotnost rámu, který by měly být co nejlehčí, a to z důvodu, aby dítě nikde netlačil, neomezoval, aby byly pro něj co nejvíce pohodlné.

Design dětských brýlí

Co se týče samotného designu dětských dioptrických brýlí, tak pro mladší kategorie nehraje až tak velkou roli. Se stoupajícím věkem dítěte se však třeba připravit na to, že samotné dítě bude klást stále větší důraz na design a značku. Pozor však na přehnané a extravagantní výstřelky, případně brýle s ostrými hranami. Takové brýle mohou vašim dětem spíše ublížit než pomoci.

Jakou barvu?

Brýle by dětem měly také slušet. Je to však ten poslední parametr, který by měl být při samotné koupi rozhodující. V současných trendech převažují výrazné barvy, pro dívky především fialová, růžová nebo červená, často se zdobenými stranicemi. U chlapeckých rámů je stále populární modrá i černá, nyní ale často v kombinaci s kontrastními doplňky jako napříkad žlutá nebo červená.

Velkou roli při výběru samozřejmě hraje i věk. Mladší věkové kategorie se nebojí více experimentovat (to platí i pro muže), naopak střední a starší generace ve většině případů volí decentnější, jednodušší a ne příliš vyzývavé modely.

Materiál čoček

Při koupi dioptrických brýlových skel pro děti jsou určitě první volbou plastové skla. Ve srovnání se skleněnými čočkami jsou lehčí a netřeští se. Je dobré kupovat skla s antireflexní vrstvou, která zvyšuje komfort vidění. Doporučujeme také zvolit tvrzené čočky, které jsou odolnější vůči poškrábání a proto je nebude třeba tak často vyměňovat.

Pokud kupujete dioptrické brýle pro děti, je vždy dobré váš výběr konzultovat i s odborníkem v oční optice nebo ambulanci, který vám určitě poradí, jaké brýle vybrat pro vaši ratolest.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Vydáno: 1.6.2015 | 
Přečteno: 2596x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků