Kategorie: Dětské oči

Úvaha – Opravdu jsou laserové operace vhodné pro děti?

Úvaha operování dioptrických vad laserem u dětí.

Laserové operace u dětí nejsou u nás nic neobvyklého. V České republice se těmito zákroky komerčně zabývá oční klinika Neovize a Duovize, ostatní pracoviště děti neoperují. Kladu si otázku, zda je zákrok na dítěti se standardní vadou etický.

Vyšetření zraku
1

Proč dítě (ne)operovat

Jediný eticky známý důvod, proč zákrok provést je jednostranná vysoká krátkozrakost nebo dalekozrakost a různé typy šilhání. Pokud je tedy na jednom oku nula dioptrií a na druhém např. -10D a hrozí šilhání (další vada navíc), lékaře podporuji. Neovize a Duovize dává na zákroky za příplatek doživotní záruku – tzn. možnost dokorigování vady v dalších letech zdarma. Jenomže ona „doživotní záruka“ je limitovaná tloušťkou rohovky, stavem oka a podstatou vady. Proč má být dítě vystavováno operaci, pokud se stejně očekává zhoršení popř. zlepšení vady? Žádný lékař nemůže jednoznačně říci, jak se oko bude vyvíjet. Přijde mi tedy hloupost odlaserovat oko s pár dioptriemi a za několik let zákrok opakovat. Na druhý pokus se korekce nemusí povést, jelikož je zákrok komplikovaný z předešlé operace (lékař musí buďto opět vytvořit lamelu tzn. další řez v rohovce a nebo nadzvednout původní, což není mnohdy lehké).

Je třeba si uvědomit, že v očním lékařství jde také o peníze, někdy na úkor zdraví pacienta. Jsou lékaři, kteří se suverénně pouští do obtížných vad, někdy za hranicí úspěšné providitelnosti.

Vydáno: 10.5.2011 | 
Přečteno: 2985x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků