Kategorie: Kontaktní čočky

Jak vybrat kontaktní čočky?

Jestli hledáte návod, jak najít ty nejlepší kontaktní čočky právě pro vás nebo jaké začít nosit kontaktní čočky, následující článek vám může nabídnout odpovědi.

Co můžete sami ovlivnit

Prim hraje ve všech směrech materiál a z něj vycházející vlastnosti kontaktních čoček. Většinu výhod a nevýhod modelů Vám určitě objasní oční specialista, ale v zásadě platí následující pravidla:

Z hlediska zdraví se v dnešní době doporučuje výběr kontaktních čoček s vyšší propustností kyslíku přes materiál čočky anebo s kratší dobou nošení. Zásobení kyslíkem zaručuje kvalitní metabolismus oka, na denních nebo čtrnáctidenních čočkách se nestihne usadit vyšší množství nečistot.

Z hlediska pohodlí se odborníka ptejte na obsah vody nebo zvlhčující látky a na měkkost čočky, tzv. modul pružnosti – čím menší, tím lepší. Tyto vlastnosti napomáhají k jemnějšímu usazení čočky na oko a k lepšímu splynutí čočky se slzným filmem.

Pokud chcete pro své oči to nejlepší, svůj výběr kontaktních čoček můžete ovlivnit zájmem o čočky s modernějšími materiály a tím i lepšími vlastnostmi. Nejlepší je proto kombinace vlastností jak ze stránky pohodlí tak i stránky zdravotní, což se snaží plnit nejnovější silikon-hydrogelové kontaktní čočky. Jestli chcete změnit svůj vzhled, můžete zvolit kosmetické nebo také barevné čočky.

Jaké čočky padnou přímo „na oko“?

Kontaktní čočky mají ale mnohem více vlastností, které mohou ovlivnit pohodlí a zdraví nošení. Rozhodující parametry oka pro výběr čočky jsou dioptrie a zakřivení, které by mělo odpovídat zakřivení rohovky, u astigmatismu nebo presbyopie je parametrů více. Tyto hodnoty měří optometrista nebo oční lékař a podle nich následně doporučí varianty kontaktních čoček s podobnými hodnotami.

Slovní doporučení a podobné hodnoty ale bohužel nemusejí znamenat, že vám sednou hned první zkušební čočky. V tom je právě jádro pudla kontaktních čoček – stejné číselné hodnoty zakřivení a dioptrií jsou u různých modelů kontaktních čoček ovlivňovány i materiálem a konstrukcí čočky a můžou se na konkrétním oku chovat jinak.

Správné hodnoty a vhodnost materiálu se zkouší zkušebními páry vybraných kontaktních čoček v aplikačním středisku, kdy se kontroluje chování čočky v oku i správné usazení na rohovce, a přístroji se prověří, že čočka v oku celkově nezlobí.

Čočky si vybírají oči

Rozhodujícím faktorem pro výběr čoček jsou tedy oči. A protože oči jsou individualitami stejně jako my, jejich majitelé, potřebují každé oči zvláštní přístup. Nejvhodnější je odevzdat se do rukou odborníků, kteří vědí, a nechat se vést jejich doporučením a výběrem.

Komerční článek

Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 3280x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků