Kategorie: Korekce očních vad

Eroze rohovky - diagnostika a léčba

Eroze rohovky - diagnostika a léčbaInformace o erozi rohovky a možnosti léčby mastěmi nebo excimerovým laserem.

Eroze rohovky vzniká odřením vrstvy epitelu (buňky, chránějící rohovku před vstupem bakterií) na rohovce. K poškození epitelu může dojít různými předměty (např. rostliny, nehet, papír, větvička, případně kontaktní čočka apod.) nebo může být poškození epitelu spojeno s přítomností cizího tělesa. Lidé postížení erozí rohovky udávají pocit cizího tělíska a značnou bolestivost v oku. Dalšími příznaky je světloplachost, křečovité sevření oční štěrbiny či překrvení spojivky. Ostrost bývá lehce snížena a na postiženém místě chybí obvyklý lesk.


Zjištění eroze

Eroze rohovky je potvrzena při vyšetření rohovky pod štěrbinovou lampu, rozsah poškození se prokáže vkápnutím tzv. fluorescenční látky do spojivkového vaku. Rohovka se obarví zeleně v místech chybějícího epitelu.

Možnosti léčby

Léčba spočívá v místním podávání antibiotické masti a v krytí oka obvazem nebo kontaktní čočkou, záleží však na rozsahu poškození. Drobnější povrchové oděrky se spontánně hojí během několika hodin. Přesáhne-li poranění Bowmanovu membránu (buňky umístěné pod epitelem), defekt se zhojí jizvou. Jizvy mohou zapříčinit vznik nepravidelného astigmatismu, který se velmi těžko koriguje.

Komplikací poranění rohovky může být vznik tzv. recidivující eroze. Jedná se o onemocnění vázané na prvotní poranění rohovky. Vyskytuje se hlavně po poranění biologickým materálem (jehličnany, exotické rostliny,...). Obtíže se projevují typicky ráno po probuzení s opakovanými ataky prudké bolestivosti, vymizí většinou po několika hodinách. Poškozené místo oslabuje schopnost epitelu přilnout zpět k bazální membráně, což vede ke vzniku opakující se eroze.

Léčba menších erozí spočívá v aplikaci oční masti na noc. U erozí větších rozměrů je doporučováno odstranění epitelu excimerovým laserem.

Eroze rohovky pod štěrbinovou lampou
1
Vydáno: 7.7.2013 | 
Přečteno: 23177x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, eroze rohovky odpovědět
avatar
Dobry den pred dvemi mesici jsem si poranil oko o list oleandru mam s tim stale komplikace vetsinou po ranu.Pouzivam kapky Tobradex Recugel Systanegel stale se mi to vraci.Dekuji za odpoved
, Poškrábání rohovky odpovědět
avatar
Dobrý den, před rokem jsme si poranila, poškrábala oko špendlíkem a na pohotovosti mi předepsali framykoin. Nyní se mi to bohužel stalo opět, ale mám doma pouze mast Ophthalmo-Septonex. Chtěla bych se zeptat, zda mi tato mast stačí, nebo mám opět zajet na pohotovost? Předem děkuji za odpověď
odpověděl(a)
avatar
Tuto neděli jsem si též poranila oko (eroze rohovky) a na očním na Bulovce mi napsali antibiotické kapky a na doporučení jsem si koupila krycí oční čočku (cca 100,- Kč), kterou mi nasadili a úplně to přestalo bolet. Ophtalmo-Septonex nejsou antibiotika. Já bych určitě jela, oči máme jen jedny.

Nové články

Naši partneři

Rubriky článků