Eroze rohovky vzniká odřením vrstvy epitelu (buňky, chránějící rohovku před vstupem bakterií) na rohovce. K poškození epitelu může dojít různými předměty (např. rostliny, nehet, papír, větvička, případně kontaktní čočka apod.) nebo může být poškození epitelu spojeno s přítomností cizího tělesa. Lidé postížení erozí rohovky udávají pocit cizího tělíska a značnou bolestivost v oku. Dalšími příznaky je světloplachost, křečovité sevření oční štěrbiny či překrvení spojivky. Ostrost bývá lehce snížena a na postiženém místě chybí obvyklý lesk.
Zjištění eroze
Eroze rohovky je potvrzena při vyšetření rohovky pod štěrbinovou lampu, rozsah poškození se prokáže vkápnutím tzv. fluorescenční látky do spojivkového vaku. Rohovka se obarví zeleně v místech chybějícího epitelu.
Možnosti léčby
Léčba spočívá v místním podávání antibiotické masti a v krytí oka obvazem nebo kontaktní čočkou, záleží však na rozsahu poškození. Drobnější povrchové oděrky se spontánně hojí během několika hodin. Přesáhne-li poranění Bowmanovu membránu (buňky umístěné pod epitelem), defekt se zhojí jizvou. Jizvy mohou zapříčinit vznik nepravidelného astigmatismu, který se velmi těžko koriguje.
Komplikací poranění rohovky může být vznik tzv. recidivující eroze. Jedná se o onemocnění vázané na prvotní poranění rohovky. Vyskytuje se hlavně po poranění biologickým materálem (jehličnany, exotické rostliny,...). Obtíže se projevují typicky ráno po probuzení s opakovanými ataky prudké bolestivosti, vymizí většinou po několika hodinách. Poškozené místo oslabuje schopnost epitelu přilnout zpět k bazální membráně, což vede ke vzniku opakující se eroze.
Léčba menších erozí spočívá v aplikaci oční masti na noc. U erozí větších rozměrů je doporučováno odstranění epitelu excimerovým laserem.
Komentáře