
Korekci astigmatismu provádíme pomocí brýlové korekce, kontaktních čoček nebo operací. U obecně adaptabilnějších dětí můžeme astigmatismus a jeho cylindrickou složku korigovat plně. Obzvláště pokud se jedná o první astigmatickou korekci u dospělých, musíme korekci přizpůsobit jejich subjektivním pocitům. Při korekci astigmatismu pod 1D většinou dosáhneme stejného visu jako bez cylindrické korekce, znaky jsou však kontrastnější a jasnější. Pacienti s nekorigovaným myopickým astigmatismem většinou korekci odmítají. Při nesprávném určení osy cylindru dochází k navození nového astigmatismu v jiné ose. U dospělých s první astigmatickou korekcí se musíme přesvědčit o její snášenlivosti. V případě negativních subjektivních pocitů pacienta přizpůsobíme korekci: Zkrácením vzdálenosti brýlové čočky od povrchu oka; zeslabením účinku cylindru, kdy však musíme náhradou za cylindr vytvořit sférický ekvivalent; natočením osy cylindru k 90o či 180o.
Výběr obrub a cylindrických skel

Po zjištění hodnot astigmatické brýlové korekce, kterou jsme mohli zjistit buďto ze starých brýlí zákazníka, z lékařského předpisu či z vlastnoručně provedeného vyšetření, následuje výběr vhodné obruby a brýlových čoček. Při tomto výběru se snažíme dosáhnout kompromisu mezi praktickým a estetickým hlediskem brýlové korekce, ne vždy se tyto dvě kritéria navzájem doplňují. Například dnes módní obruby s širokými stranicemi jsou přímo nevhodné pro jakéhokoliv řidiče, jelikož zakrývají část temporálních polovin zorných polí.
V případě výběru korekčních brýlových čoček často nacházíme cenově nejvýhodnější variantu výběru v podobě skladových čoček. Zde si však musíme uvědomit, že tento výběr je omezen jak dioptrickou hodnotou sférické a cylindrické složky brýlového skla, tak i jeho průměrem. Většina skladových torických skel je v rozsahu do cylindru 2D. Zvláště záludná se může zdát situace v případě označení rozsahu ±6/2, kdy je dioptrická hodnota skladových skel omezena v rozsahu od + 6D do -6D v kombinaci s cylindrem 2D.
V situaci, kdy objednáváme například korekci o vrcholové lámavosti: sph – 5D komb. cyl. -2D ax 75 o, jsme již mimo rozsah skladových čoček, jelikož je nutné přepočítat zápornou hodnotu cylindru na kladnou. Po přepočtu dostáváme: sph – 7D komb. cyl. 2D ax 165 o, v tomto případě se tedy dostáváme za hranice skladových možností a musíme se obrátit na dražší laboratorní výrobu. S touto formou skladového rozsahu skel se setkáme například v ceníku firmy Rodenstock. Po výběru skel přichází na řadu správná centrace brýlových skel, kde existuje více způsobů provedení.
Zušlechťující úpravy na brýlových čočkách
Plastové a minerální brýlové čočky lze zušlechťovat nanesením antireflexní, zrcadlové či hydrofobní vrstvy, zabarvením či tvrzením. Lze vyrobit i čočky samozabarvovací ( fototropní ), čočky s UV filtrem i polarizačním efektem.
Antireflexní vrstva
Antireflexní vrstva, nanášená na brýlové čočky vakuovým napařováním, slouží k potlačení odrazivosti světla na povrchu čočky. Může se nanášet i ve více vrstvách. V optice se nejčastěji setkáváme se sedmi, pěti a tří vrstevnými antireflexními vrstvami. U dalekohledů, fotoaparátů a mikroskopů může být těchto vrstev i více, například čtrnáct. Čím více je na povrchu čočky antireflexních( AR ) vrstev, tím více je potlačena odrazivost pro různé vlnové délky světla. Teplotní roztažlivost materiálu antireflexních vrstev se blíží spíše teplotní roztažlivosti materiálu minerálních čoček než materiálu čoček plastových. Proto musíme dbát zvýšené opatrnosti při nahřívání obrub s již vsazenými plastovými čočkami s AR. V případě neopatrnosti nám může AR vrstva popraskat.
Hydrofobní vrstva
Hydrofobní vrstva zarovná povrch čočky po AR úpravě, následkem je nižší adheze molekul na povrch čočky. Taková čočka je snáze čistitelná, hůře na ni ulpívají nečistoty a rychleji se odmlžuje.
Tvrzení u minerálních čoček
Tvrzení u minerálních čoček se provádí tepelně nebo chemicky. Tvrdí se hlavně u dětí. Kvůli vzniku vnitřního napětí v materiálu minerální čočky, dochází k tvrzení této čočky až po zábrusu na požadovaný tvar. V případě rozbití minerální tvrzené čočky nedochází ke vzniku ostrých střepů. U plastových čoček se jedná o tvrdé povrchové lakové vrstvy. Tyto tvrdé povrchové vrstvy mají za úkol ochránit čočku proti poškrábání. Jejich tvrdost se však stále ještě nevyrovná tvrdosti minerální brýlové čočky a tak jsou stále ještě náchylnější na poškrábání oproti čočkám minerálním. V dohledné době se však očekává příchod nové povrchové lakové vrstvy, která je odolnější proti poškrábání než samotný materiál minerální čočky.
Tvrzení u minerálních čoček
Barvení plastových čoček se provádí v tepelných lázních. U minerálních čoček se napaří barevná vrstva na jednu ze stran brýlové čočky.
Zdroj informací
Ondřej Vlasák (Bakalářská práce)
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.