Kategorie: Korekce očních vad

Lexum: Nejčastější otázky a mýty o očních operací

Lexum: Nejčastější otázky a mýty o očních operacíVelice pěkný článek vydaný v Lexum magazínu.

Čeká vás operace šedého zákalu nebo refrakční zákrok a do hlavy se vám krade čím dál víc otázek ohledně blížícího se ošetření? Na následujících řádcích naleznete odpovědi na nejčastější otázky, které našim pacientům vrtají hlavou. Odpoví vám na ně odbornice z nejpovolanějších, lékařská ředitelka pro refrakční chirurgii Evropské oční kliniky Lexum, MUDr. Alena Holubová.


Otázky týkající se refrakčních zákroků

Co musím před zákrokem absolvovat?
Samotné operaci předchází podrobné předoperační vyšetření zraku, které trvá přibližně dvě hodiny. Součástí vyšetření je i rozšíření zornic kapkami, v den vyšetření proto není vhodné řídit motorové vozidlo. Na základě výsledků vyšetření rozhodne lékař spolu s pacientem o nejvhodnějším postupu. Toto vyšetření má platnost tři měsíce, ale termín operace lze domluvit ihned po vyšetření.

Kolik mi musí být let?
Zákroky se nedoporučuje provádět před 18. rokem věku, protože v tomto období se počet dioptrií zpravidla ještě mění. Směrem nahoru věková hranice dána není. Častým dotazem je změna dioptrií po porodu. Je třeba si uvědomit, že dnešní maminky jsou v průměru asi o 10 let starší, než tomu bylo dříve. Je proto možné, že u velmi mladé matky se jednalo o prostou progresi vady.

Bolí operace? Jak dlouhá je rekonvalescence po zákroku?
Během operace je oko znecitlivěno anestetickými kapkami, takže zákrok bolestivý není. Určité obtíže, jako je pálení nebo řezání v oku, mohou nastat během několika hodin po zákroku, kdy přestanou působit kapky proti bolesti. U metody a většina pacientů již druhý den po zákroku nemá žádné obtíže a mohou se vrátit k běžným činnostem, u metody trvá pooperační rekonvalescence zhruba čtyři dny a vidění se stabilizuje asi 2 týdny.

Co když během zákroku mrknu nebo pohnu okem?
Pacient při operaci leží, víčka jsou proti mrkání fi xována rozvěračem. Úkolem pacienta v průběhu operace je klidně ležet a sledovat fixační bod. Poloha oka je v průběhu operace sledována radarem a laserový paprsek je naváděn přesně do požadovaných, předem určených míst na rohovce. Když radar zaznamená pohyb oka, laser se automaticky vypne. Průběh zákroku je samozřejmě přes mikroskop sledován operatérem, který také může v případě potřeby proces okamžitě přerušit a pokračovat po úpravě polohy oka.

Jak dlouho výsledek operace vydrží?
Laserový zákrok je trvalý. V případě, že vada není úplně stabilní, může v průběhu času dojít ke zhoršení vidění vlivem pokračování vývoje vady. V takovém případě je zákrok možné ve většině případů opakovat. Je ale dobré si uvědomit, že vaše vada bude vždy o tolik nižší, kolik dioptrií bylo operací odebráno.

Otázky ohledně operace šedého zákalu

Je pravda, že šedý zákal postihuje jen starší lidi?
Šedý zákal se může objevit v každém věku, někdy bývá dokonce vrozený. Je však pravdou, že nejčastěji se vyskytuje u starších lidí, v mladším věku většinou na podkladě celkového onemocnění nebo úrazu.

Je potřeba operovat obě oči?
U některých klientů se šedý zákal vyskytuje pouze na jednom oku, pak se operuje pouze postižené oko. Velká většina pacientů však tímto onemocněním trpí na obou očích, zákrok se pak provádí nejprve na jednom oku a s odstupem 1–2 týdnů pak i na druhém oku.

Může se šedý zákal vrátit?
Šedý zákal se vrátit nemůže. Někdy se však může zakalit pouzdro čočky, což je snadno řešitelné ambulantním laserovým zákrokem, při kterém se v pouzdru čočky vytvoří malý otvor a vidění se opět vrátí k původnímu pooperačnímu stavu.

Prý je po operaci zakázáno číst, dívat se na televizi nebo se ohýbat při zavazování tkaniček?
V rámci hojení je doporučeno vyhýbat se místům, kde hrozí riziko infekce, nezvedat těžká břemena a dodržovat rady očního lékaře – pravidelně chodit na domluvené prohlídky a kapat dle doporučení kapky, které dostanete po operaci. Sledování TV nebo čtení nemůže ohrozit výsledek operace.

Kdy se mohu vrátit do práce?
Záleží na druhu práce a na vidění druhého (neoperovaného) oka. Při dobrém vidění druhého oka je možný návrat do kancelářských zaměstnání již za několik dní po operaci. Obvyklým domácím pracím není nutné se v pooperačním období vyhýbat, nedoporučuje se práce v předklonu. Nošení předmětů, které nevyžadují extrémní fyzickou námahu, např. běžný nákup, nevadí. Alespoň čtyři týdny je vhodné nevstupovat do infekčních provozů. Fyzicky velmi namáhavou činnost je možno povolit od šestého týdne po operaci.

Zdroj: Lexum.cz, Lexum magazín
Vydáno: 9.12.2013 | 
Přečteno: 8011x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků