Kategorie: Korekce očních vad

Ofta — Korigování dioptrií pomocí nitroočních čoček LAL

O nové možnosti korigování dioptrií

Plzeňskou oční kliniku OFTA najdeme v přestavěném areálu bývalé mateřské školy v Sokolovské ulici v Plzni. O tom, že patří mezi významná oční centra, svědčí řada faktů: zdejší lékaři stáli například u počátků laserové refrakční chirurgie, díky prim. Janekovi se zařadili mezi prvá pracoviště provádějící operace katarakty výhradně ambulantní formou, vlastním investováním i využitím strukturálních fondů Evropské unie používají řadu unikátních diagnostických přístrojů. Díky Oftě se Česká republika stala teprve sedmou zemí na světě, kde moderní technologie světlem nastavitelných nitroočních čoček LAL slouží pacientům.

Zatímco v horní budově areálu jsou operační sály centra mikrochirurgie oka, ve spodním pavilónu najdeme vedle vyšetřoven i oční laserové centrum prim. MUDr. Gabriela Hadrávka. O první implantaci nitroočních čoček LAL jsme čtenáře informovali v minulém čísle Rozhledu. O měsíc později navštěvujeme spodní pavilón, v němž MUDr. Gabriel Hadrávek a spolu s ním i americký lékař Dr. Jeffrey Ha poprvé provádějí pomocí ultrafialového světla individuální nastavení nového typu nitroočních čoček a definitivně korigují dioptrické hodnoty na co nejlepší možné vidění. Poslední pacient odchází, americký lékař pospíchá na letiště, a tak nastává čas pro rozhovor s lékařem, který zmíněné zákroky premiérově prováděl – MUDr. Gabrielem Hadrávkem.

Pane doktore, jaké byly vaše premiérové pocity?

1

„Jistě je to vzrušující, přiznávám i zdravou míru obavy nebo chcete-li trémy. Vévodícím pocitem je ale zvědavost. Ta se přece dostavuje vždy, když máte možnost dělat něco nového, o čem se zatím pouze hovořilo, s čím jsme se dosud mohli setkat pouze teoreticky. Dva roky jsme se o tuto metodu zajímali, sledovali její výsledky v zahraničí, a když jsme uvážili, že by mohla přinést pozitivní výsledky i našim pacientům, teprve pak jsme kývli na lákavou nabídku. I když jsme o metodě LAL věděli hodně, znáte to: dokud si člověk novou věc neosahá sám, nevěří zcela.“

Znamená to, že pacientům, absolvujícím operaci šedého zákalu, se tímto druhem zákroku otevírají nové možnosti?

2

„V dnešní době dokáže naše mikrochirurgické pracoviště vedené prim. MUDr. Janekem většině pacientů při operaci šedého zákalu naimplantovat nitrooční čočku, která koriguje jeho dioptrické hodnoty na cca 0,5 dioptrie. Nicméně zůstává určité procento pacientů, kteří mají kombinované vady (vedle dioptrií třeba astigmatismus, svoji roli hrají i individuální vlastnosti oka apod.), které současnými nitroočními čočkami lze korigovat obtížněji, mnohdy vůbec. Právě takovým pacientům by metoda LAL měla v budoucnu být přínosem. U zájemců o tuto metodu v podstatě není ani tak důležitý věk pacienta, jako spíš jeho ochota strávit s námi určitý čas, být v jeho průběhu komunikativní, spolupracovat, dokázat definovat své pocity dobrého či zhoršeného vidění.“

To myslím rád podstoupí každý! Jedná se přece o vlastní oči…

1

„Tak to byste se divil. Je spousta lidí, kteří, když špatně vidí, jsou maximálně ochotni si jednou nechat změřit oči, udělat brýle a za dvacet let se diví, že vidí nějak divně. Tady jsou nutná zhruba čtyři sezení, a když si uvědomíte, že jsme jediným pracovištěm v republice, které tento typ operací provádí, pak musíte připočítat třeba i časovou náročnost cesty do Plzně.“

Kolik pacientů jste v prvním dnu ošetřili?

„Korigovali jsme celkem šest lidí (tedy dvojnásobek očí), kterým před měsícem MUDr. Cendelín CSc. voperoval nitrooční čočky LAL. Úmyslně jsme vybírali pacienty, u nichž jsme očekávali, že implantace klasické čočky by nepřinesla dokonalý efekt (např. s astigmatismem).“

Překvapilo - nechci říct zaskočilo - vás při zákrocích něco nečekaného?

„Trochu jsem byl překvapený časovou náročností zákroku. Spousty let pracuji s laserem, který při refrakčních operacích odstraní dioptrie v řádu desítek sekund. Prostě nastavíme naměřené hodnoty a uděláme. Tady hodně času strávíme vymýšlením, jak nejlépe korigovat, rozkapáváním očí, respektováním různých přání pacienta a podobně.“

Přání pacienta? Myslel jsem si, že buď vidím dobře, anebo špatně…

„Některý pacient preferuje dobré vidění do blízka, jiný do dálky. Zkrátka, ve smyslu lepšího vidění můžeme dioptrie posunout.“

Je možné v těchto případech měnit nastavení dioptrických hodnot i po určité době?

„Můžeme korigovat i opakovaně, to znamená, že dáme po korekci pacientovi čas zjistit, zda mu takto nastavené hodnoty opravdu vyhovují. Až řekne definitivní ano, pak čočku trvale uzavíráme a hodnoty jsou neměnné.“

Jak se tato metoda uplatňuje v zemích, které ji uvedly v život před nedávnem a jaká je prognóza jejího uplatnění u nás?

„Efekt metody LAL mohu osobně posuzovat především v evropských zemích. V Německu se zakořenila hodně dobře. V Anglii mají první přístroj teprve od prosince loňského roku, už dnes je však na něj spousta objednávek. Očekává se proto, že počet takto vybavených pracoviš se bude na ostrovech rychle zvyšovat. V Německu se během posledního roku původních šest pracovišť takřka zdvojnásobilo, letos se předpokládá nárůst dalších zhruba deseti center. Svědčí to o faktu, že ač je většina lidí se současným viděním po operaci šedého zákalu spokojená, existuje dost pacientů se složitými vadami, kterým výkon metodou LAL může srovnat zrakový handicap, jímž byli po dlouhá léta oproti většině ostatní populace zatíženi.“

„Metoda LAL má svoji budoucnost, její možnosti nejsou zdaleka uzavřené. V rámci dalšího vývoje můžeme očekávat rozšíření indikací například multifokálními čočkami či jinými formami, které časem mohou starší občany zcela zbavit i čtecích brýlí. Nechme se překvapit!“



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 3623x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků