Kategorie: Korekce očních vad, Oční kliniky

Ukázka laserového zákroku a techniky na oční klinice Ofta - Plzeň

Refrakční zákrok člověk nevidí každý den, měl jsem tu možnost podívat se na něj v plzeňské Oftě.

1

Na oční klinice Ofta - Plzeň jsem strávil toto pondělí celý den. Dr. Mudr. Bejvl mi dal možnost podívat se na operační sál, kde se provádějí oční laserové operace pomocí excimerového laseru Allegretto Wave Eye Q. Nezůstal jsem jenom u prohlídky, lékaři byli tak vstřícní, že mi dovolili dívat se na zákroky živě.

Kalibrace laseru - nutné testy

Před zahájením sérií zákroků bylo nutné kalibrovat laser. Veškeré testy musí být pečlivé, nesměla se zanedbat sebemenší chyba, jde přeci o zrak pacientů. Vlastní kalibrací se zkoušela síla paprsku, odběr „tkáně“ na plastovém kolečku a centrace na „simulátoru“ duhovky. Všechny testy proběhly v pořádku a nic nebránilo lékařům přijímat pacienty a operovat.

Překvapilo mne, kolik pacientů chodilo na sál s dobrou náladou, vůbec se nebáli a někteří se dokonce i těšili. Takoví pacienti se operovali snadno, spolupracovali a operatérovi usnadňovali práci.

Mudr. Bejvl si však poradil i s případy, kdy se pacienti bránili a moc se jim do zákroku nechtělo. Důležité bylo udržet slovní kontakt, uvolnit pacienta a odbourat jeho strach.

Přenos dat do PC a laseru

Než přišel pacient na sál, operatér z karty pacienta přepsal veškeré hodnoty (tloušťku rohovky, průměr zóny, zakřivení rohovky, dioptrie,…) do počítače komunikující s laserem. Ten poté přepočítal odběr tkáně, profil ablace (laserování) a když bylo všechno v pořádku, přenesly se data do laseru.

Znecitlivění rohovky

Oči jsou velmi citlivý orgán, proto jej sestřičky musely před zahájením zákroku „umrtvit“. Do oka se nakapaly kapičky, které měly za úkol znecitlivit rohovku. Jakmile rohovka znecitlivěla, mohl lékař nasadit malý rozvěráček, který bránil v mrkání. Tento moment je asi nejnepříjemnější z celého zákroku.

Refrakční zákrok Lasek

Podstata tohoto zákroku tkví v shrnutí epitelového laloku z rohovky, ošetření stromatu excimerovým laserem, navrácení laloku na původní místo a překrytí rohovky kontaktní léčebnou čočkou.

V první části musel operatér na rohovce vyznačit epitelový lalok. Mudr. Bejvl vzal tupý nástroj ve tvaru kružnice, přiložil jej na střed rohovky a mírným zatlačením vyznačil lalok na rohovce. Poté následovalo narušení povrchových buněk pomocí 20% alkoholu. To probíhalo obdobně, jen s jiným nástrojem. Alkohol se nechal na oku působit 20s, pak se odsál.

V druhé části následovalo odklopení laloku, zde musím pochválit Mudr. Bejvla, jde o velmi šikovného chirurga, který má cit a přesnost v rukou. S obdivem jsem sledoval „titěrnou“ práci na LCD monitoru, který byl připojen k mikroskopu. Zvláště u reoperovaných pacientů šel epitel velmi špatně shrnout, někdy bývá zapotřebí zopakovat narušení epitelových buněk. pomocí alkoholu.

Ve třetí části přišel na řadu laser. Operatér vycentroval oko pacienta přesně pod projekční kříž, šlápl na pedál a laser odstranil dioptrie. Při ablaci byla na projekčním LCD monitoru vidět práce tzv. eye-trackeru (oční sledovač), který bedlivě sledoval pohyb oka a při sebemenším pohybu změnil směr paprsku aby dopadal tam kam má. Allegretto Q-Eye disponuje rychlostí 400Hz, což znamená, že dokáže vyprodukovat 400 pulzů za 1 sekundu, korekce -1DP trvá cca. 1,5s.

Na závěr zbývalo vypláchnout oko vodou, vrátit epitelový lalok na původní místo, přiklopit krycí čočku na oko a vyndat rozvěráček z oka.

3


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 3563x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků