Kategorie: Zajímavosti, O lidském oku

Milénium - Uměle vypěstovaná rohovka z kmenových buněk

Milénium - Uměle vypěstovaná rohovka z kmenových buněkMilénium - Futurologický magazín, který představí svět budoucnosti v oblasti moderních technologií, energetiky, životního stylu, medicíně, dopravě. Představí perspektivy života na planetě nebo cest do vesmíru.

Vědecký tým z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd pod vedením Vladimíra Holáně prokázal, že limbální kmenové buňky v oku, které slouží k regeneraci rohovky, je možné úspěšně a poměrně jednoduše izolovat.

Vědecký tým nyní hledá možnosti jejich množení v tkáňových kulturách, aby je bylo možné využít k obnově poškozeného povrchu oka. Objev vědci popsali v prestižním světovém časopise Investigative Ophthalmology and Visual Science.

Poškozená rohovka má schopnost se obnovovat z takzvaných kmenových buněk, které sídlí v tenkém pásu mezi rohovkou a spojivkou. Tato oblast se nazývá limbus. Dojde-li k poškození nebo zničení limbu, rohovka možnost obnovy ztratí a přerůstá jinými typy buněk. Tak ale postižený člověk ztrácí schopnost vidění a může oslepnout. (Zdroj: vesmir.info)

Na celý pořad se můžete podívat zde: ct24.cz


img
Prim. MUDr. Petr Novák
img
Prof. MUDr. Martin Filipec, CSc.
img
Doc. RNDr., DrSc. Vladimír Holáň
Vydáno: 12.8.2013 | 
Přečteno: 5695x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků