Kategorie: O lidském oku, Oční lékaři

MUDr. Milan Anton, CSc. - Suché oko

MUDr. Milan Anton, CSc. - Suché okoStanovit diagnózu suchého oka není snadné. Zatímco někteří pacienti si velmi stěžují na pocit palčivosti, řezání a bolesti v očích a mají normální nález na předním segmentu oka i normální produkci slz, jiní pacienti s abnormální produkcí slz a znatelnými změnami na povrchu rohovky jsou bez potíží.

Je proto velmi nesnadné předpovědět – zvláště u pacientů po – zda budou mít problémy se suchým okem.

Dr. Tervo z Helsinek konstatuje, že suché oko je nejčastější příčinou komplikací po a zároveň nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím spokojenost pacienta.

Podle posledních výzkumů závisí schopnost udržet si oko vlhké a rohovku zdravou hlavně na úzké spolupráci slzných a Meibomských žlázek, povrchních očních nervů a na imunitním systému. Tato souhra může být snadno narušena řadou chorob a působením zevních podmínek.

1

Dr. Merayo-Lloves z Valladolidu (Španělsko) proto naléhavě doporučuje pečlivé vyšetření a zhodnocení jakéhokoliv možného příznaku suchého oka před každou nebo operací katarakty. Kromě provedení klinických testů považuje za velmi důležité věnovat velkou pozornost subjektivním pocitům pacienta.

Dr. Tervo doporučuje pečlivé předoperační přeléčení jakéhokoliv symptomu suchého oka. Vhodné jsou svlažovací prostředky, cyklosporin nebo i okluze slzných bodů. K poruše složení slz a hypersenzitivitě dochází obvykle v prvních sedmi až devíti dnech po operaci, pravděpodobně následkem přerušení nervových signálů z povrchu rohovky. V některých případech však tyto potíže přetrvávají i měsíce nebo roky. Obtíže přetrvávající do jednoho roku mohou být způsobeny suchým okem, obtíže trvající déle mívají jinou příčinu.

2

Může to být např. poškození rohovkových nervů. Nervová zakončení v rohovce jsou 400x hustší než v kůži a potřebují dlouhou dobu k regeneraci. Subbazální nervová vlákna se regenerují po pěti letech a regenerace může přetrvávat až jedenáct let. Abnormální nervy mohou vyvolat symptomy charakteristické pro suché oko, ty však nejsou provázeny měřitelnými abnormitami produkce slz.

Čím vyšší je , tím pravděpodobnější jsou dlouhodobé obtíže způsobené suchým okem. Příčinou bolestí v očích může být napínání nervů při otvírání a zavírání víček a nepravidelnosti epitelu. Podle Dr. McCulleyho z Texasu se na obtížích způsobených suchým okem může významně podílet blefaritida, podle Dr. Neumanna z Mnichova zase zánětlivá onemocnění, zvláště Sjögrenův syndrom.

3

Dr. Merayo-Lloves navrhl několik testů, které odhalí kvalitu a kvantitu tvoření slz. Při barvení rohovky dává například přednost lisaminové zeleni před fluoresceinem nebo bengálskou červení, která je toxičtější. Tyto látky se používají k tomu, aby se zjistilo poškození rohovky způsobené narušením slzného filmu. To, že rohovka sama barví, znamená, že je narušena mucinová vrstva slz (úplně první vrstva slzného filmu na oku). Narušení je způsobeno toxickými produkty zánětu nebo infekce. Tzv. „tear break-up time test“ odhaluje, zdali je slzný film souvislý. Test má trvat déle než 8 sekund, jinak je pro bez užitku. Trvá-li kratší dobu, znamená to, že produkce lipidů není dokonalá, což souvisí se zánětem Meibomských žlázek. Zákrok pomocí mohou podstoupit pacienti, kteří mají objem slz 10 ml a více, pacienti s menším objemem slz by měli být nejprve léčeni.

Laboratorní testy a cytologie mohou pomoci odlišit suché oko od infekcí, alergických a toxických reakcí. Dr. Merayo-Lloves však upozorňuje na to, že nejdůležitějším pomocníkem při stanovení diagnózy je pečlivá anamnéza zaměřená na možný pocit pálení, řezání a přítomnosti cizích tělísek pod víčky.

Doc. MUDr. Milan Anton, CSc., Česká oční optika
Vydáno: 12.8.2013 | 
Přečteno: 5431x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků