Kategorie: O očních vadách, Oční lékaři

Lexum: Primářka Šárka Skorkovská o šedém a zeleném zákalu

Primářka brněnské kliniky Lexum Šárka Skorkovská minulý týden vystoupila v pořadu Host dne na TV Prima.

Primářka brněnské kliniky Lexum Šárka Skorkovská minulý týden vystoupila v pořadu Host dne, který na frekvenci TV Prima vysílá regionální televize RTA. Hlavním tématem byla léčba šedého a zeleného zákalu.

Z pořadu jste se mohli dovědět, že šedý zákal postihuje hlavně starší lidi a častěji ženy. Projevuje se především mlhavým viděním do všech vzdáleností. Neexistuje proti němu žádná prevence, zdravým životním stylem se dá jen trochu oddálit. Moderní medicína však naštěstí má účinnou léčbu, a sice chirurgický zákrok, který toto onemocnění trvale odstraní. Zákrok trvá jen patnáct minut, pacient bezprostředně po něm odchází domů a hned druhý den bez problémů vidí.

Primářka Skorkovská navíc v pořadu upozornila, že dnes existuje několik druhů nadstandardních čoček, které neřeší jen šedý zákal. Seznámila diváky s multifokálními čočkami, které pacienta po zákroku zbaví nutnosti nosit brýle jak na dálku, tak na blízko. Existují také takzvané torické čočky, které řeší astigmatismus, ale také multifokální torické čočky, které řeší obojí najednou.

Ve studiu se však mluvilo také o zeleném zákalu, který je podstatně nebezpečnějším onemocněním než šedý zákal. Je to totiž chronické onemocnění, které se nedá odstranit jedním chirurgickým zákrokem, ale naopak se musí tlumit léky až do smrti.

Vydáno: 10.1.2012 | 
Přečteno: 16439x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků