Italská společnost iVis vyvinula laser, který je navržen a optimalizován pro vlastní trans-epiteliální ablaci epitelu i stromatu. Tento systém, nazývaný iRES, má režim nazývaný cTEN, který abladuje jak epitel tak i stroma v jednom kroku.
"Program počítá s danou tloušťkou epitelu 40 až 50µm, kterou laser separuje a připravý oko pro další fázi zákroku, kdy se abladuje samotné stroma" vysvětluje Aleksandr Stonajovic, který používá tento systém přes rok.
"Má-li pacient astigmatismus, který je více nepravidelný může počítat se silnější vrstvou epitelu, pokud má pacient astigmatismus pravidelný, je epitel samozřejmě tenčí", jediný nedostatek tohoto systému je v nechopnosti měřit samotnou tloušťku epitelu, lékař tedy musí vycházet z topografických diagnostických výsledků.
Dr. Stonajovic však říká - plus nebo mínus 10µm neznamená velký problém. "V nejhorším případě by znamenalo odstranění 10µm, myslím že je tato metoda daleko šetrnější než vytváření lamely pomocí řezu jak je tomu známo u metody lasik" dodává Dr. Stojanovic.
Získat přesné měření epitelu lze pomocí digitálního ultrazvuku s vysokou frekvencí, ale je to velmi drahé.
Šetrnější k rohovce
Transepiteiální ablace pomáhá zachovat v mnoha případech tkáň. "Vždycky je dobré odstranit je část epitelu, kterou potřebujete", říká. "Alkoholem nebo kartáčem, je vždy nutné odebrat více tkáně, aby byl dostatečný prostor pro odplavení." Kromě primárního ošetření, byl iVis určen k léčbě nejtěžších pacientů, ty s indukovanou nesrovnalostí, vysokými aberacemi nebo malou optickou zónou.
Transepiteliální ablace v ČR
V ČR provádí refrakční zákroky na bázi trans-epiteliální ablace pouze klinika Ofta
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.