Kategorie: O očních vadách

Popis excimerové laseru pro odstranění dioptrických vad

Excimerový laser je velmi přesný stroj na odstranění dioptrických (refrakčních) vad oka. Popis jeho hlavních součástí najdete v tomto článku.

1. Operační lůžko

1

Během zákroku leží pacient na pohodlném lůžku, které lze velmi přesně polohovat a tím zajistit dokonalé umístění oka pod laserovací hlavu. Lehátko chirurg polohuje pomocí ručního ovladače.

Některé excimery mají lůžko umístěné na rotačním kloubu, to je velmi užitečné pokud pacient podstupuje refrakční zákrok femtolasik, kdy se femtosekundovým laserem vytvoří lamela, poté se lehátko otočí a provede se odlaserování dioptrií excimerovým laserem.

2. Oční sledovač (Eye Tracker)

2

Oko je během zákroku sledováno pomocí velmi rychlého očního sledovače. (Anglicky Eye Tracker). Ten je propojen s počítačem a spceciálním programem, který hlídá polohu oka pomocí infrasenzorů po ose X a Y (některé i Z).

Většina eye-trackerů pracuje rychlostí 250-400Hz (4-10ms), tato ryhlost je velmi důležitá při korekci vysokého astigmatismu a aberací vyšších řádů. Dále jsou některé sledovače vybaveny snímáním cyklotorze (pohyb oka ve směru nebo proti směru hodinových ručiček). Zvlášť u korekce dalekozrakosti je velmi důležité aby oko bylo přesně sledováno a fixováno, laser zde musít pracovat velmi přesně. Korekce dalekozrakých pacientů bývá složitější než krátkozrakých.

3. Osvětlení a fixace oka

3

Osvětlení je velmi důležité při jakémkoliv zákroku, obzvlášť u refrakčního. Intenzitu chirurg reguluje většinou nožními pedály, ruce má volné pro přípravu oka a manipulaci s nástroji.

Během laserování (ablace) se oko musí dívat do světelného bodu před sebou, aby výsledek zákroku byl co nejpřesnější a pulzy paprsků dopadaly tam kam mají. To zajišťuje intenzivní bodové světlo (např. dioda), které je umístěno vedle laserovací hlavy. Nepatrné pohyby dokáže zachytit výše zmíněný eye-tracker, ale čím více je oko v klidu, tím přesnější zákrok bude.

4. Mikroskop, připojení k monitoru a nahrávání

4

Mikroskop slouží chirurgům k detailnímu pozorování oka během zákroku. Moderní mikroskopy umožňují propojení k monitoru LCD), zárok tedy může pozorovat více lidí najednou.

Skoro každý excimerový laser umožňuje také nahrávání zákroku na zapisovatelné médiu. Kamera je umístěna poblíž laserovací hlavy. Nahrávka je po zákroku uložena do dokumentace pacienta a v případě potřeby lze zákrok přehrát. Některé pracoviště tuto nahrávku poskytují pacientům.

5. Programové vybavení laseru - software

Aby excimerový laser mohl vůbec fungovat, musí být řízen speciálním programem. Software komunikuje s excimerovým laserem velmi rychle, pomocí vodičů předává laser informace např. o aktuální poloze oka.

Do programu který řídí paprsek se zadává: tloušťka rohovky, poloměr zakřivení (hodnota "K"), optická zóna a v případě wavefront vedené léčby i speciální podrobná mapa, podle které se modeluje rohovka.

  • 1. Polohovatelné lůžko
  • 2. Oční sledovač (Eye-Tracker)
  • 3. Osvětlení a fixace oka
  • 4. Mikroskop, připojení k monitoru a nahrávání
  • 6. Programové vybavení laseru - software
5


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 3448x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků