Jeden z nejdůležitějších lidských smyslů patří mezi masivně denně namáhaný orgán. Ne vždy se však chová zcela bezchybně, projevit se totiž u něj mohou nejrůznější dysfunkce, které si na následujících řádcích společně představíme. Vždy přitom uvedeme jeden z nejjednodušších přímočarých způsobů, jakým lze danou vadu eliminovat a zajistit tak plnohodnotný životní styl bez nepříjemných komplikací.
Dalekozrakost
Prakticky běžná neschopnost správně spojit paprsky světla se latinsky označuje pojmem hypermetropie. České pojmenování napovídá, že k dopadu dochází až za sítnicí. Právě proto se dalekozrakost projevuje neschopností detailně zaostřit na předměty nacházející se v blízkosti. O korekci se postará spojná čočka, jež zaručí sbíhání paprsků přímo na sítnici. Zmíněný nápravný prostředek nabývá formu kontaktních čoček nebo naopak brýlí s dioptriemi pohybujícími se v kladných hodnotách.
Krátkozrakost
Přesný opak hypermetropie symbolizuje myopie, známá rovněž jako krátkozrakost. V jejím případě dopadá obraz již před sítnicí. Díky tomu se objevují potíže v podobě neostrého sledování vzdálených předmětů. K potlačení této vady postačí zajistit, aby paprsky světla během průchodu očním aparátem našly své zakončení na sítnici. O tento efekt se zaslouží rozptylka. Opět se s ní zle setkat po pořízení kontaktních čoček nebo brýlí se zápornými dioptriemi.
Astigmatismus
Častého společníka dalekozrakosti či krátkozrakosti tvoří astigmatismus. Tato vada se rovněž vztahuje na sítnici a způsobuje nemožnost korektně zaostřit dopadající světlo. Příčinu lze hledat v rohovce, jež kvůli svému nepříhodnému zakřivenému tvaru způsobí vzájemné překrytí určitých bodů obrazu. Náprava však naštěstí není jinak složitá. Postarají se o ni speciální torické kontaktní čočky. Toužíte-li po konkrétním modelu, zmínit můžeme například kvalitní Acuvue Oasys for Astigmatism.
Vetchozrakost
Vada vznikající přirozeným opotřebením zraku dnes zpravidla preferuje označení presbyopie, setkat se však lze i s termínem vetchozrakost. S prvními projevy se lze setkat od čtyřiceti let věku, po oslavě 45. narozenin již postihuje každého. Postupná degenerace znesnadňuje zaostření na blízké předměty. Další případné příznaky poté ovlivňuje stav očního orgánu před projevením prvních známek presbyopie. S moderním dostupným způsobem korekce přichází k tomu určené kontaktní čočky (bifokální či multifokální).
Stručně o kontaktních čočkách
V úvodu jsme nastínili, že se seznámíme s prostředky schopnými korekce, jež nijak nenaruší život aktivního jedince. Několikrát jsme za možné řešení označili kontaktní čočky, proto rozhodně nebude na škodu, když vám doporučíme další zdroj informací, jenž se podrobně věnuje dotyčnému tématu. Portál www.vasecocky.cz vás plně seznámí se všemi aspekty konkrétních kontaktních čoček. Navíc zastává i funkci spolehlivého eshopu s bohatým výběrem. Získání potřebného modelu se proto stává obzvláště snadné. Nechcete-li se ani trápit s péčí a čištěním, vyzkoušejte jednodenní kontaktní čočky. Ty poté pohodlně aplikujete každé ráno před začátkem nového dne.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.