Kategorie: O očních vadách

Tep 24 - Oční vady u dětí, laserové operace a léčba slepoty

Oční vady u dětí, laserové operace a léčba slepoty v pořadu Tep 24.

Desetitisíce dětí v Česku mají problém s nějakou oční vadou. Z těch, které se objevují během růstu, je nejzávažnější tupozrakost. Rodiče často první příznaky podcení, na nemoc se přijde pozdě a potomek má handicap, který může ovlivnit jeho celý další život. Všimnout si včas, že dítě má nějaký problém, je tak hlavně na matkách a otcích. Některé mateřské školky se zapojují i do speciálního, jednoduchého screeningu. Ten trvá několik vteřin, je bezbolestný, a pokud u dítěte odhalí potíže, posílá předškoláka rovnou za specialisty.


Laserové operace

Už i u dětí je možné zlepšit zrak nejen kontaktními čočkami, ale i . Někteří lékaři se tomu nebrání, jiní upozorňují na to, že dětské oko se vyvíjí až téměř do 20tého roku života a první operace tak nemusí být poslední. Pod laser tak hlavně stále ulehají tisíce dospělých Čechů ročně. Moderní přístroje dokáží za pár minut zbavit oči základních vad a pacienti mohou výměnou za desítky tisíc korun z vlastní kapsy ještě tentýž den pracovat u počítače nebo sledovat televizi. Znamená to, že brýle vycházejí z módy? Odpoví Silvie Friedmannová.

Léčba slepoty

Léčba slepoty přestává být fantastickou vizí. Poraněné oči může zahojit transplantovaná tkáň, na prvních pacientech už lékaři vyzkoušeli i náhradu poškozených očních buněk jinými, namnoženými v laboratořích. Díky genetice je možné vyměnit i části DNA, kvůli kterým odumírají buňky sítnice. A slepé oči by mohly v budoucnu nahrazovat i kamery a mikročipy. O to, jakou naději může lidem se ztrátou zraku medicína nabídnout, se zajímal Antonín Šimůnek.Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 5.11.2011 | 
Přečteno: 35987x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, - odpovědět
avatar
Hezký článek 1
icon odpověděl(a)
Tomas-Smetka
Díky

Nové články

Naši partneři

Rubriky článků