Kategorie: O očních vadách, Zajímavosti

Test na oční vady

Test na oční vadyPřinášíme vám několik testů, při kterých zjistíte, jak jste na tom s vaším zrakem. Čtěte dále a otestujte se.

Test krátkozrakosti - jak vidíte na blízko?

Test měří schopnost číst a vidět objekty na blízko. Jak poznáte, že máte krátkozrakost? Hlavní příznaky jsou mhouření očí a snaha zaostřit vzdálenější předměty, rozmazané vidění na delší vzdálenost, větší námaha očí. Vidění se zhoršuje přibližně do 16. roku u dívek a do 25 let u mužů, pak se ve většině případů ustálí.

Vytiskněte si obrázek zhruba ve velikosti 8 × 16 cm a zavěste jej do vzdálenosti 4 metry od sebe. Zkuste podle kruhů přečíst, kolik je hodin. Otvor kruhu odpovídá hodinové ručičce - kruh otevřený doprava tak představuje 3 hodiny. Text v nejmenším, pro vás dobře čitelném řádku, vám dává příslušné doporučení.

Pokud nosíte kontaktní čočky nebo brýle, nasaďte si je. Dobře se prohlédněte obrázek. Obě oči nechte otevřené. Pokud jste nepřečetli všechna C správně ve dvou různých dnech, možná budete potřebovat korekci zraku. Měli byste pro jistotu zajít k očnímu lékaři.

Pokud jste přečetli řádek 1,0 - vaše zraková ostrost je nadprůměrně dobrá. Pokud jste přečetli i druhý řádek jasně, vidíte dobře. Pokud jste správně odečetli "časy" jen ve třetím řádku, vidíte normálně, ale měli byste zajít za lékařem. U všech dalších řádků neváhejte a navštivte lékaře. Odpíchněte se od řádku 1,0 - pokud vidíte lépe, gratulujeme, pokud o dost hůře, zkuste navštívit očního lékaře.

Test na astigmatismus

Tabulky na astigmatismus pomáhají určit, zda je zakřivení vaší rohovky nebo čočky normální. Abnormální zakřivení zobrazí ostře některé části obrázku na vaší sítnici, zatímco ostatní se rozmazávají. Cylindrická oční vada astigmatismus je způsobena nepravidelným tvarem oční rohovky – paprsky se okem lámou jiným směrem a vzniká tak zdvojené vidění.

Pokud nosíte kontaktní čočky nebo brýle, nasaďte si je. Dejte si test asi 35 cm od očí. Zakryjte si jedno oko. Všimněte si, jak jsou viditelné linky a čtverečky (například zvlněné nebo rozmazané). Stejným způsobem vyzkoušejte i druhé oko.

U zdravého oka se zdají linky ostré a stejně tmavé. Pokud se některé řádky zdají ostré a tmavé a jiné jsou rozmazané a méně tmavé, pravděpodobně trpíte astigmatismem. Bez ohledu na výsledek je dobré, aby vaše oči pravidelně vyšetřoval oční specialista a měli jste v brýlích odpovídající dioptrie.

Druhý test na astigmatismus

Sedněte si tak, aby byla obrazovka počítače vzdálena 35 cm od očí. Nyní si zakryjte jedno oko a dívejte se, zda vidíte všechny linky ostře a zda jsou stejně tlusté a černé. Test proveďte také zvlášť pro druhé oko.

Pokud nevidíte linky obrázku jako ostré, ale jsou rozmazané či zvlněné,může být vaše oční čočka (u jednoho či obou očí) nedokonale zakřivená. Zřejmě budete od lékaře potřebovat zrakovou korekci pro zlepšení.

Test makulární degenerace - Amslerova mřížka

Test na jednoduché vyšetření věkem podmíněné makulární degenerace.

  • používáte-li brýle na čtení, nasaďte si je
  • zakryjte si rukou jedno oko
  • dívejte se ze vzdálenosti 30 - 40 cm na černý bod
  • čtvercovou síť byste měli vidět pravidelnou
  • zakryjte si rukou druhé oko a proveďte kontrolu stejným způsobem
  • pokud vidíte čtverce deformované nebo chybí, neodkládejte kontrolu u očního lékaře

Test suchého oka

Vezměte si stopky nebo hodinky. Mrkněte dvakrát, při druhém mrknutí spusťte časomíru a dívejte se přímo před sebe. Nemrkejte tak dlouho, jak je to možné. Na časomíře zaznamenejte čas, kdy začnete pociťovat nepohodlí oka (pálení, suchost atd.). Neinvazivní doba přerušení filmu je čas mezi posledním mrknutím a okamžikem, kdy začnete cítit zmíněné příznaky nepohodlí oka.

Doba kratší než 5 sekund znamená, že může jít o suché oko, protože slzný film ztratil svoji celistvost a ochrannou funkci velmi rychle. S podezřením na syndrom suchého oka se obraťte na očního lékaře.

Test na barvoslepost

Testování je orientační a je zaměřeno na odhalení poruchy barvocitu na zelenou a červenou barvu (nejčastější příčina barvosleposti). Testování není náhradou za oční vyšetření ani nemůže být součástí jakýchkoliv odborných vyšetření, nebo posudků.

Obr. 1 Číslo "25" vidí zdravý člověk i s poruchou barvocitu.

Obr. 2. Zdravý člověk vidí "6", s poruchou, barvocitu na zelenou / červenou vidí "5", barvoslepý člověk neumí rozeznat číslo.

Obr. 3. Zdravý člověk vidí "5", s poruchou, barvocitu na zelenou / červenou vidí "2", barvoslepý člověk neumí rozeznat číslo.

Obr. 4. Zdravý člověk vidí "3", s poruchou, barvocitu na zelenou / červenou vidí "5", barvoslepý člověk neumí rozeznat číslo.

Zkuste i další obrázek pro test barvosleposti:

Test zrakové ostrosti

Jeho účelem je orientačně překontrolovat váš zrak. Test vám může osvětlit možné problémy se zrakem. V žádném případě nenahrazuje vyšetření očním lékařem. Pokud byste však zjistili nějakou abnormalitu, vyhledejte lékaře.

Postavte se od monitoru ve vzdálenosti udané v dolním řádku. Vzdálenost se řídí podle rozlišení a velikosti obrazovky. Zavřete levé oko a zakryjte ho levou rukou. Pokud nosíte brýle, můžete před levým sklem držet kus papíru. Pokud přečtete i nejspodnější řádek, je vaše vidění nablízko 1,0 (20/20). Pokud ne, zkuste ostrost přečtením druhého řádku. Stejně otestujte i pravé oko.

Pokud je vaše zraková ostrost méně než 20/20, možná potřebujete brýle nebo vyšší dioptrie.

Test pro řidiče

Při řízení je důležité dobře vidět. Následující testy by vás mohly upozornit na fakt, že s vašima očima není něco v pořádku.

Ve vzdálenosti přibližně 25 metrů sledujte jiné auto a pokuste se přečíst jeho poznávací značku. Pokud nemůžete přesně rozpoznat písmena a číslice, jděte za svým očním lékařem.

Pokud se cítíte při jízdě za soumraku nebo v noci oslněn nebo cítíte, že se vaše oči namáhají, také byste měli navštívit odborníka. Možná mate takzvanou noční myopii, dokonce i když během dne vidíte velmi dobře. Pomoci mohou brýle.Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 22.6.2015 | 
Přečteno: 32574x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, - odpovědět
avatar
U toho testu na barvoslepost, jak jsou ty první 4 obrázky, tak u prvního obrázku by mělo být číslo 12 a ne 25. Nejde o překlep?
odpověděl(a)
avatar
taky mi to tak přijde :D

Nové články

Naši partneři

Rubriky článků