Kategorie: Vše o brýlích

Antireflexní vrstva na brýlových čočkách - k čemu je?

Antireflexní vrstva na brýlových čočkách - k čemu je?Každá brýlová čočka odráží část dopadajícího světla (8-10%). Antireflexní vrstva tento odraz minimalizuje pod 1%. V praxi to pro nositele brýlí znamená, že při stejných světelných podmínkách na stejný komfort vidění cca o 8% snižuje námahu očí.

Nevýhodou čoček bez antireflexní vrstvy je to, že světlo které dopadá na čočku zezadu se odráží do očí nositele brýlí. Ten je rušen nepříjemnými odraženými obrazy, nebo za sebou dokonce vnímá lehkou clonu. Stejně světlo, které dopadá na čočku zepředu se uvnitř čočky několikrát odráží a následně může být vnímáno jako clona.

Díky antireflexní vrstvě můžeme ostřeji vidět za stejných světelných podmínek. Toto oceníte hlavně při řízení v noci, či při práci s počítačem. Díky antireflexu vypadají naše oči v brýlích přirozeněji, protože jsou eliminovány odlesky od skel.

U slunečních brýlích je antireflexní vrstva nanášena většinou na zadní stranu slunečních skel. Protože díky tmavým sklům může antireflex způsobit to, že by přední plocha vypadala jako zamaštěný. Při čištění skel s antireflexní vrstvou si dávejte pozor abyste je nečistili příliš agresivně. V důsledku toho si můžete antireflexní vrstvu poškodit a sloupnout. Na běžné čištění stačí jarová voda a jemný toaletní papír.

S antireflexem uvidíte lépe

Brýlové čočky s antireflexní vrstvou odstraňují 5 nepřátel čirého vidění a chrání vaše oči proti UV záření. Můžete si vybrat z několika možností - každá nabízí zdokonalené vlastnosti a skvělou kvalitu.

Odrazy světla

Na povrchu brýlové čočky bez antireflexní úpravy se dopadající světlo odráží přímo do oka. U brýlových čoček s antireflexem se světlo neodráží, a proto jejich nositelé vidí kontrastněji a nemusejí namáhat oči. Kromě toho jsou brýlové čočky s antireflexní úpravou estetičtější.

 

Odolávají znečištění, mastnotě

 

Brýlové čočky s antireflexem mají vrstvu, která odpuzuje vodu a mastnotu. Proto jsou odolné proti znečištění a otiskům a snadno se čistí.

 

Škrábance

Neviditelné vrstvy odolné proti poškrábání zabraňují opotřebení a vzniku drobných trhlinek, které způsobuje každodenní nošení a zajišťují jasnější vidění.

 

Prach

Při otření běžné brýlové čočky vzniká na jejím povrchu záporný statický náboj, který přitahuje prachové částečky. Na povrchu brýlových čoček s antireflexem se záporný náboj nevytváří, proto se na něm nelepí prach.

 

Kapky vody

Povrch brýlové čočky s antireflexní vrstvou odpuzuje vodu a zabraňuje tak jejímu ulpívání. Voda vytváří malé kapky, které z čočky snadno stékají. Na standardních brýlových čočkách se voda rozlévá a zachycuje se na povrchu.





Zde vidíte pěkně obrázek s brýlemi, na kterém můžete pěkně vidět rozdíl s brýlemi s antireflexní vrstvou a bez antireflexní vrstvy.

Antireflexní vrstvu nenajdete jen u brýlí, ale lze ji nalézt na více optických zařízeních (u mikroskopů, dalekohledů apod.). Antireflex se skládá z více vrstev oxidů kovů a nanáší se na přední plochu čoček.



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 8.6.2015 | 
Přečteno: 4151x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků