Kategorie: Vše o brýlích, Kontaktní čočky

Brýle versus čočky

Brýle versus čočky Znáte ten pocit, když vám déšť či sníh padají na skla brýlí a Vy najednou závidíte kolemjedoucím autům kmitající stěrače a zoufale přemýšlíte, jak by se daly namontovat na obroučky br

Znáte i ten pocit bezmoci, když přijdete z mrazivého dne do vyhřáté místnosti a celý svět se najednou zahalí do mlhy? Můžete buď vyčkat, až se brýle samy odmlží, nebo je sundat, s většími či menšími obtížemi (záleží na počtu dioptrií) najít speciální hadřík či volný kus trička a začít je čistit. Tak jako tak jste ovšem na nějakou dobu odkázáni jen na sluchové vjemy a poněkud nejasný obraz okolního světa. Možná si v takových chvílích řeknete, že na těch kontaktních čočkách přeci jen něco bude!

Poskytnou Vám totiž to, co s brýlemi ztrácíte – svobodu přirozeného a nezkresleného vidění bez omezení zorného pole, jelikož jsou umístěné přímo na očích. Můžete dát sbohem otlakům nosu, věčnému pucování, sklouzávání a padání brýlí z nosu. Můžete se naklánět z té nejvyšší rozhledny a nemusíte si přitom přidržovat brýle, můžete směle vyrazit na Matějskou pouť a na těch nejbláznivějších atrakcích se točit hlavou dolů a bát se přitom všeho, kromě toho, že Vám v té rychlosti uletí někam do dálky.

Ale i pokud se bojíte výšek a na pouti už jen máváte zdola dětem, mohou kontaktní čočky vnést do Vašeho života svobodu. V aktivním životě, při většině sportů a volnočasových aktivit, jsou brýle mnohdy na obtíž, navíc při jejich rozbití hrozí, že si vážně poraníte oči. Parádní hlavička při fotbale, zdolání pískovcového převisu nebo cvičné horolezecké stěny, bravurní slalom na lyžích či potápění v království podmořského světa – to jsou chvíle, kdy potřebujete vidět svět jasně – ale bez brýlí! Kontaktní čočky jsou v takových chvílích už téměř samozřejmostí. Oceníte je i v létě, kdy je třeba chránit zrak před ostrým sluncem.

Nosit s sebou dioptrické brýle navíc a při každém vstupu ze stínu do slunce a zpět provádět nezbytnou „rošádu“ je po čase unavující. Samozatmavovací skla brýlí představují vyšší výdaje a ne všem vyhovují. Zbývá poslední možnost - plastové klapky nasazené na brýlových obroučkách! Svůj účel jistě splní – ale upřímně, nehodí se na procházku po pláži mnohem lépe sluneční brýle podle poslední módy a nenápadné kontaktní čočky přímo na očích? Vlastnosti kontaktních čoček se od počátku jejich vzniku (a jistě není nutné připomínat, že první kontaktní čočky byly vyvinuty u nás) neustále zlepšují a vývoj materiálů na jejich výrobu je předmětem bádání mnoha vědeckých kapacit. Díky tomu jsou čočky stále zdokonalovány, zvyšuje se jejich prostupnost pro kyslík a tudíž i pohodlnost při nošení. Vybrat si můžete z různých typů čoček, od jednodenních po měsíční, k dispozici jsou speciální roztoky pro jejich uchovávání.

Jsou snadno dostupné, navíc nemusítě ztrácet čas v optice výběrem slušivé obruby, celý nákup lze uskutečnit během chvilky i přes e-shop. Jejich aplikace je rychlá a při správném výběru čoček a dodržení základních pravidel manipulace zajistíte svým očím pohodlí a sobě přirozené vidění. Na závěr snad ještě jedna situace ze života, která mluví ve prospěch kontaktních čoček. Představte si vlahý letní večer, v měkkém světle luceren v parku na lavičce sebe a svou lásku. Slova ztrácejí smysl, otočíte se k sobě a z pohledu očí je najednou vše jasné. Stačí se jen naklonit blíže k ní a …. ťuk, cvak … tupý zvuk signalizuje, že Vaše brýle na sebe narazily dříve, než se mohly potkat Vaše rty. V duchu zaklejete nad zmařenými plány, navíc přeci jen ty obroučky a skla něco stojí, a při snaze oddálit se a zkontrolovat rozsah škody zjišťujete, že to nejde, protože se „ty pitomé brejle“ do sebe nějak zahákly nebo co. V zoufalství cuknete hlavou, zachytíte padající změť obsahující dvoje brýle a položíte je na lavičku, aby nepřekážely … a abyste je následně v nestřeženém okamžiku mohli rozsednout. Snad na těch čočkách přeci jen něco bude…

Vydáno: 29.4.2013 | 
Přečteno: 4261x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků