Kategorie: Vše o brýlích

Jak se správně starat o brýle?

Jak se správně starat o brýle?Aby Vaše brýle vydržely v dobrém stavu co nejdéle, připravili jsme pro vás několik základních rad, které prodlouží jejich životnost.

Aby Vaše brýle vydržely v dobrém stavu co nejdéle, připravili jsme pro vás několik základních rad, které prodlouží jejich životnost.

Jak se starat o brýle - základní rady

  • Brýle si nasazujeme a skládáme vždy dvěma rukama!
  • Brýle nikdy nenosíme ve vlasech jako čelenku!
  • Na brýle zavěšené na šňůrce dáváme obzvlášť pozor!
  • Brýle nikdy neodkládáme čočkami směrem dolů!
  • Zabraňte styku chemických látek s povrchem brýlových čoček!
  • Brýlové čočky nečistíme na sucho!
  • K čištění používáme jemné hadříky z mikrovlákna!
  • Nevystavujte brýle vysokým teplotám a velkým teplotním výkyvům!
  • Pokud brýle právě nepoužíváme, skladujeme a přepravujeme je v pevném pouzdře!
 

Jak se starat o brýlové obruby

Brýle si nasazujeme a skládáme vždy dvěma rukama!

Při manipulaci s brýlemi jednou rukou nejsou obě stranice (nožičky) rovnoměrně zatěžovány, což může způsobit jejich postupné vykřivení směrem ven. Brýle pak padají z tváře, jsou roztažené a lidé nosící brýle se v nich necítí dobře. Také se na více zatěžované straně více uvolňuje šroubek. Častým jevem nesprávné manipulace je odtržení celé stranice, které nastává při pružících stranicích s tzv. flexem. Tyto stranice jsou schopny odolávat určitému vykřivení směrem ven, ale po překročení určité hranice se na nich utrhne strunka, která způsobuje toto pružení. Při jednoručním skládání se postupně stranice nevhodně a nadměrně opotřebovává, což po určité době může vést k jejímu odtržení. Odtržení pak může nastat i při běžné manipulaci.

Brýle nikdy nenosíme ve vlasech jako čelenku!

Vrchní část hlavy je širší než obličejová, a proto nošení brýlí v těchto částech hlavy nevhodně působí hlavně na vykřivení rámu a nadměrnou námahu kloubů brýlové obruby. Tento způsob nošení můžeme nejčastěji vidět při slunečních brýlích. Sluneční brýle z levnějších materiálů mohou při nošení ve vlasech praskat v nosníkové nebo očnicové části.

Na brýle zavěšené na šňůrce dáváme obzvlášť pozor!

Při snížené pozornosti se mohou brýle visící na šňůrce poškodit např. přitlačením o stůl. Pokud nosíme brýle pod oblečením např. těžkým kabátem může se rám zkřivit také. Kromě zkřivení hrozí i zlomení v kloubních částech rámu.

 

Jak se starat o brýlové čočky

Navzdory novým technologiím, které výrazně zvýšily kvalitu povrchových úprav čoček, musíme stále pamatovat na pár základních pravidel.

Brýle nikdy neodkládáme čočkami směrem dolů!

Základní pravidlo. I na zdánlivě hladkých površích mohou být malé nečistoty, které již při malém tření mohou způsobit menší, či větší rýhy (poškrábání).

Zabraňte styku chemických látek s povrchem brýlových čoček!

Chemické látky naleptávají především povrchové úpravy brýlových čoček jako jsou antireflex, tvrzení, hydrofobní a olejofóbní vrstvy. Brýlové čočky nikdy nečistíme agresivními chemikáliemi, ale jen čistícími prostředky k tomu určenými. Mezi látky, které poškozují povrch brýlových čoček patří také lak na vlasy. Jeho miniaturní částice rozprášeny ve vzduchu mohou pevně přilnout k povrchu čočky, na které se projeví jako malé tečky. Takto poškozené brýle (čočky) třeba přinést do oční optiky a nečistit je nadměrnou silou. Zejména během letních dovolených, můžeme čočky velmi snadno poškodit mořskou vodou. Slaná voda po odpaření zanechává na čočce miniaturní krystalky soli. Takto znečištěné čočky, proto nikdy nečistíme na sucho. Nejprve čočky opláchneme pod proudem vlažné vody a následně osušíme hadříkem z mikrovlákna.

Brýlové čočky nečistíme na sucho!

Čištění bez předchozího navlhčení může poškrábat povrch čoček částicemi prachu nebo jinými nečistotami. Pokud nejsou čočky velmi znečištěné navlhčíme je dýchnutím, aby se orosily. Při velkém znečištění, např. viditelnou vrstvou prachu, brýle nejdříve opláchneme pod letní tekoucí vodou. Zároveň můžeme proudem vody očistit sedýlka a koncovky. Pokud chceme odstranit mastnotu, přidáme pár kapek prostředku na mytí nádobí (např. Jar). Odmaštění je důležité hlavně u brýlových čoček s antireflexem, kde je vidět každý (mastný) flek, či šmouha. Účinným prostředkem na čištění čoček jsou různé spreje, které mají vynikající čisticí a lešticí schopnosti. Navíc mohou obsahovat antibakteriální složky, případně vytvořit na povrchu čočky antistatickou nebo protizamlžovací vrstvu. Při výběru toho správného prostředku na čištění vám poradí v každé oční optice. Čočky pak očistíme hadříkem z mikrovlákna.

 

K čištění používáme jemné hadříky z mikrovlákna!

Brýle nikdy nečistíme různými částmi oblečení nebo papírovými kapesníčky. Nejvhodnější je hadřík z mikrovlákna, kterou vždy před použitím nejprve vyprášíme, aby na ní nezůstaly částice prachu nebo jiné nečistoty schopné poškrábat brýlové čočky. Hadříky z mikrovlákna brýlové čočky vyleští, nevytvářejí na nich šmouhy a nepoškrábou je. Vyrábějí se v různé kvalitě, což odpovídá i jejich (různé) ceně. Při použití velkého množství čistící tekutiny, mohou některé hadříky z mikrovlákna snížit svou schopnost absorbce.

 

Nevystavujte brýle vysokým teplotám a velkým teplotním výkyvům!

Brýle nikdy neodkládáme na místa, kde může teplota přesáhnout 50 - 60 ° C. Při vysokých teplotách může dojít k popraskání povrchové úpravy, deformaci čoček nebo změně dioptrie. Odolnost čočky, hlavně antireflexu proti vysokým teplotám, je dána kvalitou povrchové úpravy (vyšší cena). Příčinou popraskání antireflexu je, že základní materiál čočky má vyšší koeficient roztažení než tenká antireflexní vrstva na povrchu. Proto při velkých teplotních změnách dochází mezi jednotlivými částmi k pnutí, které dokáže snadno vytvořit na antireflexní trhlinky, které nám mohou v určitém úhlu připomínat jemné pavučiny. Z výše uvedených důvodů, brýle nenecháváme na tmavých podkladech na přímém slunci, v odstavených vozidlech - hlavně na palubní desce, v blízkosti topných těles, sálavého tepla otevřeného ohně a podobně. Poškodit se mohou i v sauně nebo na pláži.

Pokud brýle právě nepoužíváme, skladujeme a přepravujeme je v pouzdře!

Nejvhodnější jsou tvrdá pouzdra, které vaše brýle účinně ochrání, ať už v kabelce plné věcí nebo školní tašce. Brýle nenecháváme volně pohozené - položené v taškách a v kapsách oblečení. Brýle se velmi líbí malým dětem, ale i zvířatům, proto je uchováváme na místech kde k nim nemají přístup.

Nevystavujte se riziku, že při ztrátě nebo poškození brýlí budete muset čekat na zhotovení nových. Mějte vždy alespoň jedny brýle rezervní. Brýle občas přineste do optiky na vyrovnání, zpevnění a vyčištění ultrazvukem. Nic na brýlích nelepte lepidly. Při poškození je sami neopravujte a netvarujte. Jejich údržbu, čištění větších nečistot nebo opravu, svěřte jen pracovníkům oční optiky.

  Zdroj obrázku: Freeimages.com


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 29.5.2015 | 
Přečteno: 2752x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků