Kategorie: Vše o brýlích

Jaké sluneční brýle vybrat? Rady s výběrem a nákupem...

Jaké sluneční brýle vybrat? Rady s výběrem a nákupem... Sluneční brýle nejčastěji používáme v létě. Pro ideální ochranu očí bychom je však měli používat i během roku. Slunce vnímáme mimo léto méně intenzitně.

Sluneční brýle nejčastěji používáme v létě. Pro ideální ochranu očí bychom je však měli používat i během roku. Slunce vnímáme mimo léto méně intenzitně. To však neznamená, že na nás nedopadá UV záření, které ohrožuje zrak. Poradíme vám, jaké brýle pro sluneční den vybrat.

Sluneční brýle
1

UV filtr

UV filtr, je filtr, který ze slunečního spektra odstraní UV paprsky, které nám škodí. Jestliže si nejste jistí, zda vaše brýle UV filtr mají, překontrolujte brýle – někdy je vyražen symbol UV spolu s číslem na pacičce. Číslo vyjadřuje kvalitu a kategorii filtru. Napovědět může i symbol CE, který zase zaručuje, že brýle odpovídají normám EU.

Odbarvení čoček

Většinou intenzitě zabarvení čočky příliš pozornosti nevěnujeme, a to je také jeden z důvodů, proč sluneční brýle nenosíme celoročně. Mimo nejslunečnější dny v brýlích špatně vidíme. Je tedy třeba zvolit správnou intenzitu zabarvení. Existuje 5 stupňů slunečního filtru, značených od 0 do 4. Číslo vyjadřuje propustnost světla – čím je číslo vyšší, tím čočka propouští méně světla a je tmavší. Brýle s čočkou 0 jsou prakticky průhledné a plní ochrannou funkci. Naopak čočka s číslem 4 je vhodná na dovolenou k moři nebo pro zimní lyžování. Čtyřka se nedoporučuje pro řízení motorových vozidel. Nejpoužívanějším slunečním filtrem je 3, která propouští 8 – 18 % světla.

Zbarvení čoček

Kromě intenzity zbarvení je důležitá i barva čočky. Intenzita zbarvení se více řídí podle ročního období, samotná barva pak hlavně podle účelu, pro který si sluneční brýle kupujeme.

  1. Oranžové čočky - vhodné na kolo, běh a lyžování. Tyto čočky rozjasňují, proto v nich uvidíte lépe než bez nich. Velmi dobře zvládají přechody mezi světlem a stínem.
  2. Čiré čočky - pokud vám z nějakého důvodu nevyhovují oranžové čočky, sáhněte po čirých. Jejich použití a určení je naprosto stejné. Slouží k ochraně zraku před UV zářením a dalšími okolními vlivy, jako je vítr a prach.
  3. Kouřové čočky - vhodné na ochranu před ostrým sluncem. Můžete si je vzít na pláž nebo do města.
  4. Gradientní čočky - velmi často oblíbené řešení, kdy horní tmavá část čočky plynule přechází do světlejší.

Konstrukce

Základem je, aby brýle dobře seděly. Nesmí tlačit na spáncích a nesmějí být příliš úzké přes nos. Brýle musí velmi dobře sedět na nosu a netlačit okolo hlavy.

Až si brýle pohodlně nasadíte, několikrát zamrkejte. Řasy se nesmějí dotýkat čočky. Samozřejmě musíte zhodnotit, zda vám model sluší – v tom vám právě může pomoci váš optik.

Vydáno: 16.10.2013 | 
Přečteno: 5016x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků