Kategorie: Vše o brýlích

Vše, co musíte vědět o brýlích

Vše, co musíte vědět o brýlíchChystáte se pořídit si kvalitní sluneční brýle, ale neumíte se rozhodnout, podle čeho si vybrat? V první řadě musíte vědět, na co chcete brýle používat.

Chystáte se pořídit si kvalitní sluneční brýle, ale neumíte se rozhodnout, podle čeho si vybrat? V první řadě musíte vědět, na co chcete brýle používat. Pokud plánujete od jara do podzimu trávit své volné chvíle na kole či bruslích, ideální pro vás budou čistě sportovní. Pokud sedíte celý den za volantem nebo se vám oči zrudnou při nákupu v obchodním centru, měli byste se zaměřit na jiný typ.

Poradíme vám, jak si správně vybrat a zorientovat se v slunečních brýlích. V tomto případě však platí, že za kvalitu se platí.

Ani "imidžovky" nejsou pouze na parádu

Vždy, když skončíte svůj "výlet" po obchodech a vyjdete z nákupního centra, máte červené a podrážděné oči? Znamená to, že vám umělé osvětlení nedělá dobře. I proti němu si můžete oči ochránit brýlemi. Kupte takzvané imidžové brýle s filtrem číslo jedna. Nebudete je nosit pouze v obchodním domě. Hodí se vám, i když je slunce pod mrakem, ale je venku silné světlo. Ocení to zejména řidiči.

UV filtr není všechno

Kvalitní sluneční brýle nejsou jen o UV filtru. Najdete ho totiž i na brýlích z trhu za 200 Kč. "Důležité jsou i další ochranné faktory - antireflexní či hydrofobní úprava. Například, když řídíte a zezadu svítí slunce, které se vám od brýlí odráží přímo do očí. Když máte antireflex, nestane se vám to. Hydrofobní úprava zase znamená, že pokud například zmoknete, brýle se vám nezamlží a voda po nich steče jako po navoskovanén autě. Naše oko velmi poškozuje i modré záření. Takže důležitý je i modrý filtr," vysvětluje optik.

Stačí brýle z trřnice?

Důležitá je i kvalita čoček, laicky řečeno skel. Teplem se může plast zvlnit a zkreslovat vidění. Při nerovnosti se světlo láme jinak, což škodí oku. Proto byste se brýlím z tržnice měli oklikou vyhnout.

Které brýle jsou dokonalé?

Sportovní brýle, na kterých můžete vše vyměnit:

 - Můžete si do nich vložit dioptrie
 - Protiskluzová úprava na povrchu
 - Trojpolohovatelná - při každém sportu je sklon hlavy jiný, takže si brýle můžete podle toho upravit
 - Vyměnitelná skla - když náhodou spadnete, brýle se vám automaticky odepne jako lyže
 - Zachycovač potu, který si můžete vyměnit nebo dát úplně pryč
 - Protizamlžovací úprava. Otvory v brýlích, které téměř není vidět, zajišťují proudění vzduchu tak, aby vám šlo kolem hlavy a při sportu vás nevyrušovalo. Když dýchají na sklo, nebo když přijdete z tepla do zimy, skla budete mít okamžitě bez oparu.
 - Sami si je upravíte, aby vám dokonale sedli na kořen nosu

Vyznejte se v barvách brýlí

Tmavost skel:

- Stupeň 1 - v tomto stupni jsou brýle zabarveny přibližně na 30 procent. Vyhýbejte se ostrému slunci. Pokud vám vadí silné umělé či přirozené světlo, jsou pro vás jako stvořené.
- Stupeň 2 - mají přibližně 50% tmavost. Vytáhněte je při prvním jarním slunci.
- Stupeň 3 - používají se nejčastěji.
- Stupeň 4 - jsou příliš tmavé, vhodné například při lyžování na ledovci nebo k moři. Určitě s nimi však neřiďte.

Barvy skel:

 - Žlutá a oranžová slouží na rozjasňování, například když lyžujete v mlze nebo podvečer při cyklistice. Tehdy jsou vhodné rozjasňující barvy.
 - Pokud jste vášnivým hráčem golfu, výrobci brýlí mysleli i na vás. Vymysleli speciální barevné čočky, které vám při hraní zvýrazní kontrast mezi barvou trávy a bílou míčkem.
 - Gradály - výborné na řízení. Jsou to brýle, které jsou zabarveny tak, že svrchu mají tmavší filtr, který postupně bledne.

Co s dioptriemi

Klasickou kombinací jsou kontaktní čočky a sluneční brýle. Ty vám však mohou překážet, zejména při sportování. Fyzickou námahou se zvyšuje oční tlak, takže vám čočky začnou být nepohodlné. Naštěstí, před sluncem se můžete chránit i jinak.

Clip on

Na své dioptrické brýle si můžete nasadit tmavý kryt, neboli sluneční čočky. Tento kryt vyrábějí na míru a věrně popíše rám vašich dioptrií. Nemusíte se tedy obávat, že to bude vypadat nevkusně. Váš optik by vám měl tento kryt udělat bez problémů. Důležité je, aby ho vyráběla firma, od které máte brýle. Tento přídavek vás vyjde přibližně na 66 eur / 2 000 Kč. Je to výborné řešení, pokud používáte dioptrie pouze pro čtení. Takto si můžete u vody klidně číst, aniž by vás při tom rušilo slunce.

Clip in

Funguje na opačném prin - cípu. Do slunečních brýlí si dáte vyrobit dioptrické čočky, které si do nich vložíte. No tuto možnost máte téměř vždy jen při sportovních typů brýlí.

Zdroj obrázku: Freeimages.com
Vydáno: 28.5.2015 | 
Přečteno: 2287x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků