Kategorie: Zajímavosti

3D brýle - jak fungují?

3D brýle - jak fungují?Moderní technika postupuje rychlostí blesku. Nemožné se stává možným a na trhu se objevují stále zajímavější a propracovanější výdobytky moderní techniky. Zejména v posledních letech ve světě zaznamenává revoluci technologie 3D zobrazování filmu.

3D obrazy a filmy představují zážitek pro náš zrakový smysl. Promítané obrazy jsou tak živé, jako bychom se ocitli přímo v centru dění, téměř se rukou můžeme dotknout věcí a postav, které v 3D filmu vidíme. Je to neuvěřitelný zážitek. Aby však tato technologie fungovala, je nedílnou součástí používat při dívání filmu 3D brýle.

Historie 3D brýlí

Poprvé se lidstvo setkává s 3D technologií již před téměř sto lety. Začátkem 90. let 19.století Brit William Triese-Greene vymyslel 3D technologii promítání filmu, ale tato technologie byla příliš složitá a v běžném životě se nedala použít. V polovině 20.století začala 3D technologie slavit první triumfy. V 3D formátu vzniklo několik filmů. Bohužel, technologie byla náročná a často při promítání nefungovala, mnohé diváky bolely oči, a tak jistě neatraktivní a nekomfortní masivní 3D brýle vzbuzovaly spíše odpor k 3D filmu jako chuť vidět a zažít něco nového. Začátkem 21. století pokročila technologie, což umožnilo vznik nové, propracovanější 3D techniky.

Bez 3D brýlí by ale 3D technologie nedokázala fungovat. Dnešní 3D brýle ale nejsou pro diváky nepříjemné jako kdysi, ale jsou vyráběny tak, aby sedly k vaší tváři a po čase jste téměř zapomněli, že je máte. A to je velmi důležité. Tak si totiž můžete naplno vychutnat dokonalý živý a čistý obraz. S 3D brýlemi se stáváte součástí filmu. Vidíte objekty, které jste předtím nikdy ve filmu neviděli. Čistý, vysoce kvalitní a živý obraz otevírá bránu do virtuálního světa. Nasaďte si 3D brýle a vydejte se na pouť světem, o kterém se nám předtím při dívání filmu ani nesnilo. Jen pozor, aby vás nekousne dinosaurus.

Jak fungují 3D brýle

Jak je dobře známo, monitorové obrazovky jsou ploché. Takže obrázky, které vytvářejí jsou také ploché. Totéž platí i pro projektory. Proto musí být použity některé "iluze" za účelem, aby obraz vypadal 3D. Mozek pracuje ve velmi mnoho procesech. Někdo někde zjistil, že po odeslání mírných nánosů na pravé a levé oko, mozek vnímá rovnou plochu jako 3D.

Pasivní 3D brýle vs aktivní 3D brýle

V současné době existují dva druhy 3D brýlí, a to aktivní a pasivní. Oba jsou zcela odlišné ale s několika konkurenčními výhodami a nevýhodami.

Jak fungují aktivní 3D brýle?

Aktivní 3D využívá mnohem více složitějších systémů k dosažení stejných cílů jako pasivní 3D. Energie je použita nejprve na levé oko a pak na pravou oční čočku.

První modely aktivních 3d brýlí byly poháněny standardními bateriemi A nebo AAA, ale později se začaly používat nabíjecí články (nabíječky), které čerpají energii ze speciálních zařízení. Největší výhodou aktivního 3d zobrazování je, že mozek dostane plnou výšku určeného rozlišení. Aktivní 3D tak umožňuje mnohem větší zážitek než při klasickém pasivním 3d zobrazení.

Princip fukgování aktivních 3D brýlí: Aktivní 3D brýle ve svých útrobách ukrývají drobný akumulátor a elektroniku, která potřebuje být napájena. Brýle se bezdrátově synchronizují s televizorem nebo projektorem, při 3D obrazu ve velké rychlosti (60× nebo 75× za sekundu) zatmívají střídavě pravé a levé oko, a tak způsobují prostorově orientovaný vjem.

Bohužel, aktivní 3D má několik nevýhod s objemností (váží více díky elektronice a akumulátoru) a jsou mnohem dražší.

Jak fungují pasivní 3D brýle?

Pasivní displeje mají speciální filtr, který pracuje s polarizovanými čočkami v brýlích. Pravé oko tak vidí pouze sudé řádky, zatímco vaše levé oko vidí jen liché řádky. Lidský mozek následně vše spojí a umožní tak vytvořit dojem 3D prostoru.

Většinu pasivních 3d brýlí naleznete v kinech. Největší nevýhodou je, že každé oko vidí pouze část obrazu. To znamená, že zobrazování je tak mnohem méně reálnější v porovnání s aktivním 3d zobrazením.

Nejlepší vlastnost pasivních 3d brýlí je, že brýle jsou nejen lehké, ale jsou také levné.

Zajímavost na konec

Zajímavým faktem 3D technologie je to, že osoby s jedním dominantním okem nebo slepí na jedno oko nevidí obraz v 3D, protože dostanou jen jednu sadu vstupů, takže mozek interpretuje obraz jako 2D a tedy plocho.

VIDEO: Jak fungují 3D brýle

Zdroj obrázku: Freeimages.com



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 9.6.2015 | 
Přečteno: 6467x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků