Po druhé světové válce se v lazaretech léčila řada zraněných pilotů s vážným zrakovým postižením. Šlo o mladé chlapce, kteří se i v obtížné situaci chtěli bavit. Aby dokázali sledovat míč, který neviděli, vložili do něj hrášek, čímž pohyb balonu zvukově monitorovali. Postupem času se z této nezávazné zábavy vyvinul jediný paralympijský kolektivní sport pro zrakově postižené – goalball.
Dnes je tato hra rozšířená po celém světě. Česká liga dospělých goalballistů hraje už svůj 17. ročník, do osmnácti let je kategorie juniorů, ti namísto ligy hrají turnajová klání. V Plzni se goalball ujal od samotného počátku jeho existence. Zásluhu na vzniku má především Jirka Švábek, který v sedmdesátých letech kolem sebe soustředil zrakově postižené lidi a spolu s nimi založil tělovýchovnou jednotu Start. Od prvního ročníku úspěšně hrají ligovou soutěž, přičemž zakladatel Jirka Švábek je podnes aktivním hráčem.
V roce 1994 se goalball začal hrát i ve škole pro zrakově postižené, a tak dnes už není výjimkou, že špičkoví junioři postupem času posilují ligové mužstvo Startu.
Goalball je jediná kolektivní míčová hra pro zrakově postižené, včetně nevidomých. Aby byly podmínky pro všechny stejné, mají hráči přes přelepené oči nasazeny lyžařské brýle s černým filtrem, které jsou zároveň i ochranou obličeje. Hraje se na hřišti rozměrově shodném s odbíjenou (9x18 metrů). Na každé straně hřiště jsou tři hráči, základním postojem je převážně poklek.
S plzeňským a později i s českým goalballem je od roku 1994 spojeno jméno Mgr. Pavla Vošahlíka. V improvizovaných podmínkách, bez vlastní tělocvičny, s podomácky vyrobenými krytkami zraku a s knížečkou pravidel v ruce, začal jeho tým po svém goalball zkoušet a trénovat. Když v roce 1995 poprvé přijeli na celostátní hry, byli pro svoji amatérskou výstroj a výzbroj považováni spíš za zábavné zpestření turnaje, než za favority. K překvapení všech – i sama sebe – „novodobí Klapzubáci“ tehdy turnaj vyhráli.
Dnes je Pavel Vošahlík v pozici předsedy goalballové sekce Svazu zrakově postižených sportovců nejvyšším funkcionářem tohoto sportu u nás. Současně je vedoucím i trenérem plzeňských žáků.
Jecelkem pochopitelné, že turnajová forma soupeření přináší finanční výdaje. „U nás není zdaleka tak běžná podpora postiženým sportovců, jako tomu bývá v zemích na západ od nás,“ medituje trenér. O to víc předsedu potěšila dohoda s plzeňskou oční klinikou OFTA, která se stala sponzorem goalballové juniorské reprezentace ČR.
„Jsem rád,“ říká Vošahlík, „že právě OFTA, která je jedním z našich nejrenomovanějších očních pracoviště, se rozhodla zrakově handicapované děti podpořit. Je chvályhodné, že si tato klinika našla způsob, jak pomoci i těm zrakově postiženým, kterým i přes nejdokonalejší techniku lékařsky pomoci nelze.“
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.