Kategorie: Korekce očních vad, Zajímavosti

Lexum Magazín: Excimerové lasery - druhy paprsků

Když se bavíme o historii refrakční chirurgie, samozřejmě nesmíme opomenout nejpodstatnější součást refrakční chirurgie, a to excimerové lasery.

Když se bavíme o historii refrakční chirurgie, samozřejmě nesmíme opomenout nejpodstatnější součást refrakční chirurgie, a to excimerové lasery, které se zejména zasloužily o rozmach chirurgické úpravy dioptrických vad. Jeden jediný puls laseru odstraní 0,25 mikronů tkáně. (Pro lepší představu, lidský vlas má tloušťku 70 mikronů.) Obecně můžeme rozlišit tři generace ve vývoji laserů, které se v oftalmologii využívají.


Lasery první generace

Lasery první generace neboli broad-beam lasery se vyznačovaly širokým svazkem paprsků, velkým rozptylem hodnot a absencí trackovacího systémuneumožňovaly automaticky sledovat mimovolné pohyby oka. Výsledky byly nepřesné, a to vedlo k nepříjemným zrakovým pocitům po zákroku.

Lasery druhé generace

Lasery druhé generace - tzv. slit scanning lasery pracovaly se štěrbinovým svazkem. Jejich nevýhodou byla možnost decentrace ablační zóny.

Lasery třetí generace

Lasery třetí generace již pracují s tzv. „flying-spot“ (létajícími body) a modelaci rohovky vytváří souhrnem mnoha ošetřených mikroplošek na povrchu oka. Preciznost této činnosti řídí a kontroluje počítačový program, který provádí také „eye tracking“, tedy sledování aktuální polohy oka.

Lasery I., II., III generace. Zdroj: Lexum magazín
1

Současné excimerové lasery se vyznačují především vysokou rychlostí, malým průměrem laserové stopy (zaručuje přesné ošetření a hladký povrch rohovky), rychlým infračerveným eyetrackerem (zaznamenává i nejnepatrnější pohyby oka), termálně optimalizovaným profi lem (rohovka je chráněná proti přehřátí i při vysoké rychlosti) a funkcí iris registration (automaticky rozpozná duhovku a kontroluje polohu oka a torzi podle cév na duhovce a skléře). V neposlední řadě byl velkým krokem vpřed také již zmiňovaný vynález systému wavefront.

Zdroj: Lexum magazín


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 18.2.2011 | 
Přečteno: 2946x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků