Což ovšem v době, kdy se desítky lidí otrávily metanolem po požití lihovin nejasného původu, nemusí být právě bezpečné.
Metanol se v současné době vyrábí průmyslově, katalytickou hydrogenací oxidu uhelnatého z vodního plynu, tj. směsi vodíku a oxidu uhelnatého za vysokých teplot a tlaků a za přítomnosti katalyzátorů na bázi směsi mědi, oxidu zinečnatého a oxidu hlinitého. Podle chuti, vůně ani vzhledu jeho přítomnost v lahvi bohužel rozpoznat nelze, bezpečně jej prokáže laboratorní test plynovou chromatografií. Navzdory často zmiňovanému doporučení metanol nelze odlišit ani podle barvy plamene, protože líh v běžném alkoholu (etanol) má po zapálení stejně jako metanol modrou barvu plamene.
Minimální toxická dávka metanolu je asi 0,1 ml/kg. Smrtelná dávka se pak pohybuje okolo 1 ml/kg, ačkoli již 30 ml může být smrtelných. Až po 72 hodinách od vypití rizikového tvrdého alkoholu si člověk může s klidem říct, že metanol ve sklence neměl. K časným příznakům otravy patří opilost a ospalost. Po 8 až 36 hodinách se přidávají bolesti hlavy, závratě, kóma, případně křeče. „Postižení mohou mít pocit oslnění, cítit se jako na sněhovém poli, nebo mohou vnímat výpadky zorného pole, tmavá místa v zorném poli. Mohou také špatně rozpoznávat barvy. Důvodem častého poškození zraku je fakt, že kromě jater k odbourávání metanolu na jedovaté produkty dochází právě v sítnici a zrakovém nervu. Zda se zrak vrátí či ne je těžké odhadnout, záleží na dávce, rychlosti vypití a zdravotním stavu pacienta před otravou. Slepota byla popsána již po požití 15 mililitrů metanolu,“ upřesňuje zkušený oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního Centra Praha.
První pomoc při intoxikaci metanolem je vypít dvě deci kvalitního 40 % alkoholu a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. „Etylalkohol totiž zpomalí rozklad metanolu a vytvoří tak prostor pro lékařský zásah. Jako protijed se podává čistý alkohol do žíly nebo sondou do žaludku, hladina v krvi se musí udržovat na 1,5 promile. V této koncentraci funguje to, že tělo odbourává alkohol přednostně, takže metanol odejde z těla, aniž tvoří jedovaté zplodiny. Podává se také kyselina listová, která neutralizuje vliv kyseliny mravenčí. Krev se očistí od zplodin umělou ledvinou, musí se při tom ale zvýšit dávka podávaného etanolu, protože při dialýze se také zčásti odbourává,“ vysvětluje MUDr. Petr Novák a na závěr přidává i důležitou radu, nejen pro velikonoční období: „Nejjednodušší ochrana před obtížemi i před panikou je nepít nekvalitní alkohol a za současné situace dát přednost vínu a pivu. Pokud se někdo obává, že láhev, kterou má doma, by mohla obsahovat nebezpečný metylalkohol, může si dát udělat chemickou analýzu, vyjde ho to ale dráž, než když ji vyhodí a koupí si novou.“
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.