Kategorie: Zajímavosti

Refrakční centrum Praha - Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak

Refrakční centrum Praha - Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak Jaro je pro zahrádkáře po dlouhém zimním půstu časem intenzivní práce.

Ovšem pozor, vykročení do nové pěstitelské sezóny mnohdy končí v ordinaci oftalmologa. „Jarní práce na zahradě jsou spojeny s prořezem větví, sázením, přihnojováním a při těchto činnostech hrozí poranění očí, ať už mechanicky, nebo kontaktem s chemikálií,“ potvrzuje respektovaný oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního Centra Praha a upřesňuje: „Okolí a povrch oka bývají často poraněny ostrými okraji rostlin nebo odlétajícími úlomky. Stejně nepříjemný je prach či zrnka zeminy v oku. A ještě závažnější pak zasažení očí například při chemickém postřiku stromů nebo při míchání hnojiva. Dojde-li k takové situaci, je třeba urychleně oči vypláchnout pod tekoucí vodou a podle stupně závažnosti případně navštívit oční pohotovost.“ Prevence je přitom docela jednoduchá – kvalitní ochranné brýle. Určitě se vyplatí na ně nezapomínat, většině poranění očí zabrání nebo alespoň omezí případné následky.

MUDr. Petr Novák upozorňuje i na další nástrahy: „Při manipulaci s rostlinami je dobré si uvědomit, že důvtipná příroda je obdařila schopností reagovat na vnější podněty. Výměšky z rostlin, například při řezu, mohou být silně dráždivé, až toxické. Není proto od věci předem si v literatuře nebo na internetu zjistit, o jakou rostlinu pečuji a zda takové nebezpečí nehrozí. A hlavně si pak potřísněnýma rukama nepromnout oči!“ Kromě doporučených ochranných brýlí je proto nezbytné vybavit se také ochrannými rukavicemi.

Samostatnou kapitolou jsou alergie. To pak radost z jarní zahrádky vystřídá úporné smrkání, kýchání nebo dokonce dechové obtíže. Oči bývají zarudlé, svědí a silně slzí, víčka jsou zarudlá a oteklá. Alergie vyžadují lékařskou péči a přinášejí i mnohá omezení. A jak připomíná MUDr. Petr Novák to, že jste vloni žádné potíže neměli, nic neznamená. Alergie se vyvíjí postupně a může vzniknout i v pokročilejším věku.

Kontakty

REFRAKČNÍ CENTRUM PRAHA s. r. o.
Olivova 948/6, 110 00 Praha 1
Tel: +420 224 505 161-4, Fax: +420 224 505 160
Email: rcp@seznam.cz, laser@refrakcnicentrum.cz
Facebook: www.facebook.com/RefrakcniCentrumPraha/

Vydáno: 8.4.2013 | 
Přečteno: 1869x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků