Na operačních sálech v patře horní budovy vyměňují nitrooční čočky, v přízemí spodního pavilonu se plní centrální čekárna. Ráno tady probíhají vizity ambulantních operací katarakty z předchozího dne, jedna z vyšetřoven je po celý den vyhrazena k předoperačním vyšetřením pro laserové refrakční operace, v další se pak mikrochirurg věnuje pacientům majícím potíže s tvorbou šedého či zeleného zákalu. Prostorná čekárna je zaplněna nejen spoustou fíkusů a hrnkových květin, ale i množstvím rychle se střídajících pacientů. V patnáct hodin odcházejí poslední hosté a přestavba židlí, květin i nábytku v opuštěné čekárně naznačuje, že ambulance nebyla poslední akcí tohoto dne. Krátce před pátou hodinou odpolední se do míst, kam jindy posílají své pacienty, začínají trousit oční lékaři přicházející nejen z plzeňských ordinací, ale přijíždějící prakticky z celého Plzeňského a Karlovarského kraje. Za několik okamžiků začíná další z pravidelných seminárních setkání, která plzeňská Ofta pořádá už po léta vždy na jaře a na podzim.
Dnešní seminární program vypovídá především o síle personálního vybavení centra mikrochirurgie oka. Tři ze čtyř přednášejících jsou mikrochirurgové z týmu prim. MUDr. Michala Janeka. S tématem „Jak jsem vyřešil kataraktu Marfanova syndromu“ nejprve vystoupí sám primář Janek, po něm se s přednáškou „Fakické nitrooční čočky“ poprvé prezentuje nová posila mikrochirurgického týmu MUDr. Lubomír Továrek. Pražský lékař operující od loňského podzimu dva dny v týdnu v plzeňské Oftě, se v posledních letech v hodnocení České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie pravidelně objevuje mezi prvními třemi nejzdatnějšími kataraktovými chirurgy ČR. Ostatně při přebírání diplomu se velice často setkává i s obdobně úspěšným vedoucím operačního týmu Ofty Cheb MUDr. Jiřím Cendelínem, CSc., který s téma Lubomír Továrek. Pražský lékař operující od loňského podzimu dva dny v týdnu v plzeňské Oftě, se v posledních letech v hodnocení České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie pravidelně objevuje mezi prvními třemi nejzdatnějšími kataraktovými chirurgy ČR. Ostatně při přebírání diplomu se velice často setkává i s obdobně úspěšným vedoucím operačního týmu Ofty Cheb MUDr. Jiřím Cendelínem, CSc., který s tématem „Multifokální nitrooční čočky“ vystoupil vzápětí.
Závěrečná přednáška sítničního specialisty MUDr. Štěpána Rusňáka pak seminární část ukončila. Nezasvěcenému by se mohlo zdát, že setkání jsou dobrá především k tomu, aby si staří známí spolu trochu poklábosili. Bylo by asi nelogické tvrdit, že tomu tak ani zčásti není. Ovšem – míjíte-li hloučky kuloárově diskutujících očních specialistů - zjistíte, že se o ničem jiném než o řešení konkrétních očních kauz stejně nebaví. Koneckonců všichni jsou svou profesí prosáklí a pojítkem jejich přátelství je právě oční medicína.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.