Kategorie: Zajímavosti, Oční lékaři

Rozhovor s vedoucím lékařem brněnské oční kliniky Neovize MUDr. J. Hyclem

MUDr. Josef Hycl, CSc. je český oční lékař, který se zaměřuje na oční mikrochirurgii, především na refrakční chirurgii, chirurgii šedého zákalu, mikrochirurgii oční rohovky a mikrochirurgii oka femtosekundovým laserem Visumax.

1

V minulosti (do roku 2001) byl Dr. Hycl primnářem Oční klniky VFN v Praze. V letech 2006 až 2007 pracoval na oční klnice Ultralase v Glasgow a v Landon Centre for Refractive Surgery v Londýně. V současné době působí ve funkci lékařského ředitele pro kataraktovou chirurgii Oční kliniky Lexum, jíž je též spolumajitelem. Dále působí jako odborný astistent Oční kliniky 1. lékařské fakulty University Karlovy a v oční klinice NeoVize v Brně.

Dr. Hycl patří mezi nejvíce aktivní oftalmochirurgy v ČR provedl tisíce operací katarakty, lasik a dalších. Má nejvíce zkušeností s použitím femtosekundových laserů v ČR. Je prvním chirurgem z ČR, který provedl operaci metodou lasik za použití femtosekundového laseru VisuMax či IntraLase.

Vaše klinika vznikla před necelým půlrokem, mohl byste prozradit kolik pacientů jste doposud odoperovali?

„Od začátku působení kliniky NeoVize do dnešního dne jsme odoperovali 512 očí (256 pacientů). Nicméně bych chtěl podotknout, že osobně jsem za celou svoji kariéru již odoperoval více jak 19000 očí.“

Jaké nejčastější refrakční vady řešíte na Vašem pracovišti Neovize?

„Obecně nejčastější je krátkozrakost v rozsahu -2 až -7 dioptrií. U více než 80% pacientů je vada kombinovaná s nějakým stupněm astigmatismu. Asi 25% našich pacientů tvoří pacienti s plusovými vadami. To je poměrně hodně – možná je to tím, že některá konkurenční centra v okolí hypermetropické zákroky neprovádějí a pacienti se obracejí na nás.“

Provádíte také nejmodernější způsob odstranění dioptrický vad - femtolasik , můžete stručně vysvětlit jaké má výhody o proti klasickému lasiku?

„Femtolasikmá výhody jak pro pacienta, tak i pro lékaře, který provádí zákrok. Pro pacienta je hlavní výhodou komfort v průběhu zákroku a větší a rychlejší fixace rohovkového laloku ke spodině rohovky a to že se nemusí bát mechanického keratomu – představa vibrujícícho mechanického nože je pro část pacientů nepřijatelná.“

„Pro lékaře je výhodou možnost stabilně a bezpečně vytvářet tenký lalok – 90 mikronů, přesně určit průměr laloku, sklon jeho bočních hran a také nezávislost kvality řezu na zakřivení oční rohovky. V současné době operuji 96% pacientů femtosekundovým laserem.“

Jste schopni odstranit i složité vady oka (Např. deformaci obrazu po keratoplastice, nepravidelný astigmatismus atd.)?

„Odstranit je zde silný výraz. Jsme ale schopni výrazně zlepšit situaci pacientů – často je třeba kombinovat několik postupů – například implantaci fakické čočky, nářezy oční rohovky diamantovým nožem a LASIK. U většiny takových pacientů jsem schopni dosáhnout podstatného zlepšení zrakové ostrosti oproti výchozímu stavu“.

Jaký je Váš osobní rekord v počtu odstraněných dioptrií?

„Před 14 lety, kdy jsem s laserovou chirurgií začínal jsme běžně operovali laserem pacienty s -14 dioptriemi. Dnes bych asi volil jinou metodu. Měl jsem ale možnost se z některými z těchto pacientů před nedávnem setkat a byl jsem překvapen, jak jsou dlouhodobé výsledky dobré a stabilní. Co se týče fakické čočky je můj rekord +12 a -26 dioptrií. Refrakční výměnou čočky jsem ale operoval i pacientku s +32 dioptriemi a pacienta s +16 dioptriemi. Jeho oko bylo jen 14 milimetrů dlouhé a musel jsem použít současně dvě nitrooční čočky o síle +40 a +14 dioptrií “.

Používáte excimer laser MEL 80 a femtolaser Visumax, proč jste si vybral zrovna tyto stroje, jaké jsou jejich přednosti?

„Firma ZEISS má obrovskou tradici ve výrobě optických zařízení. Líbí se mi, že v této společnosti se snoubí typická německá preciznost a kvalita se schopností přenášet do klinické praxe poslední vědecké poznatky. Pracuji s lékařskými přístroji Zeiss již 20 let a mám v ně důvěru. Zeiss vyrábí jak MEL 80, tak i Visumax. Mel80 je vynikající rychlý a zcela bezporuchová stroj s velmi dobrou iris registrací a trackerem.

Do VisuMaxu jsem se zamiloval na výstavě v USA. Je vývojově daleko vpřed před podobnými zařízeními jiných výrobců – cením si hlavně totální bezpečnosti zajištěné četnými kontrolními a samoregulačními mechanismy. Můžu srovnávat, protože v Anglii a Skotsku pracuji i s laserem Intralase a měl jsem možnost vyzkoušet i femtolaser DaVinci firmy Ziemer. “.

Plánujete do budoucna implantaci ICRS (keraringy) pomocí femtolaseru?

„Ještě nevím. Zatím jsem nedostal software, který by mi umožňoval to vyzkoušet. Nejsem si jistý, zda to bude výhoda oproti mechanické preparaci. U keratokonu, kde se ICRS používají, bývá rohovka poměrně velmi nepravidelná. Při mechanické preparaci kanálku (tak jak to děláme doposud) se kanálek tvoří přirozeně mezi jednotlivými lamelami rohovky. U femtolaseru bych se trochu obával, že se nepravidelný povrch keratokonické rohovky překopíruje do profilu kanálku “.

Na konec malá technická, bojíte se výpadku proudu, mysleli i na tneto problém výrobci laserů?

„Bojíme – a proto máme dvojí jištění. Jeden záložní zdroj je součástí každého laseru, další záložní zdroj je připojen přímo na rozvodnu kliniky. Kapacita záložních baterií nám bez problémů umožňuje dokončit jakýkoliv zákrok. Nicméně za celou svoji karieru jsem zažil jen jednou, že by proud vypadl uprostřed zákroku “.

MUDr. Josef Hycl, CSc.,
Lékařský ředitel Oční kliniky NeoVize


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 3648x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.