Kategorie: Zákroky

Bezdotykový laserový zákrok - transepiteliální ablace

Plzeňská Ofta je jediným očním zařízením v republice zabýva jícím se bezdotykovými refrakčními zákroky odborně nazývanými transepiteliální ablace.

1

Začněme ale pěkně popořádku. V Oftě se laserem odstraňují dioptrie už 14 let. Po celou dobu je před samotným zákrokem nutné nejprve překonat první vrstvu rohovky zvanou epitel, která má především funkci ochrannou. Používají se k tomu nejrůznější metody počínaje seškrabáním epitelu a konče třeba jeho naříznutím, odklopením a navrácením zpět. Až dosud měly všechny metody jednoho společného jmenovatele: mechanické doteky operatérovou rukou, která tuto část zákroku prováděla. Teprve pak mohl nastoupit fenomen doby – laser.

Při transepiteliální ablaci provádí i odstranění epitelu laser, takže tím pádem zcela odpadá přímý kontakt chirurgických nástrojů s povrchem oka. Ač se zdá být všechno vysvětlené, nevěřícně kroutíme hlavou a znovu pokládáme MUDr. Milanu Bejvlovi stejnou otázku: Pane doktore, to se opravdu vůbec oka nedotknete?

Naposledy před operací, kdy nasazujeme pacientovi rozvěráček víček, který znemožňuje v průběhu operace mrkat nebo zavírat oči. Stejně tak je to i s aplikací kapek, které musí do oka dopadnout. V průběhu operace se ale nikdo a nic oka nedotkne.

Bezdotykovost při operaci máme vnímat jako zvláštnost, anebo z toho odvozujete i další léčebné efekty?

Podívejte, laser je rozhodně mnohem šetrnější než ruka sebelepšího operatéra, takže daleko méně traumatizuje oko a především buňky rohovky. Po operaci je tak daleko menší zánětlivá reakce a tím i bezpečnější hojení, které potažmo přináší i přesnější operační výsledek. Navíc si uvědomte, že laser odstraní epitel (tedy ochrannou vrstvu, která sama dorůstá) pouze na ploše, kterou potřebuje k odstranění dioptrií, takže ochranná vrstva dorůstá dříve. Z toho vyplývají i další přednosti transepiteliální ablace: rychlejší návrat do práce vyšší komfortnost v průběhu zákroku i v době pooperační.

Jak dlouho transepiteliální metodou pracujete a proč se na ní z celého týmu podílíte pouze vy?

Začali jsme na podzim loňského roku, a protože zatím tuto metodu používáme pouze u středních hodnot krátkozrakosti, můžeme hovořit o desítkách takto odoperovaných pacientů. Je lepší, když se metodou zabývá pouze jeden doktor, který si při četnosti zákroků snadněji dokáže najít optimální nastavení hodnot, které pak lehce koriguje individuálními odchylkami konkrétního pacienta.

Proč se tato metoda používá jenom v Plzni a nikde jinde v republice ne? Jak je to ve světě?

Zdaleka ne každý laser je vybavený softwarem, na němž je možné tyto zákroky provádět. Jak známo, OFTA vždy disponuje nejlepšími lasery, které světoví výrobci nabízejí. Samozřejmě, že transepiteliální ablace nejsou ve světě úplnou novinkou. Touto metodou se začalo operovat v 90.letech v Kanadě. Ve světě se jí říká „no touch“ a úspěšně s ní byli operováni piloti nejen civilních dopravních linek, ale i bojových letadel vzdušných sil NATO. V podstatě je to záležitost technického vývoje a je pou- ze otázkou času, kdy se tato metoda stane běžně používanou.



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 2464x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků