Kategorie: Zákroky, Zajímavosti

ČT 24 - Nejmodernější laser zachraňuje lidem zrak už i v Česku

ČT 24 - Nejmodernější laser zachraňuje lidem zrak už i v ČeskuČeské Budějovice - Oční klinika v Českých Budějovicích má nejmodernější laser ve střední Evropě.

České Budějovice - Evropská oční klinika LEXUM v Českých Budějovicích má nejmodernější laser ve střední Evropě. Díky němu mohou operaci podstoupit i pacienti, kteří mají velmi zjizvenou rohovku a doposud operovaní být nemohli. Česko se tak stalo čtvrtou zemí na světě, která toto zařízení má.

Lucie Hejzlarová od dětství vidí špatně a trpí astigmatismem. Kontaktní čočky nepoužívá a brýle jí vadily. Ošetřující lékařka jí proto doporučila laserovou operaci. Stala se jednou z prvních pacientek, kterou lékař operoval pomocí nejnovějšího laseru. "Na povrchu rohovky se vytvoří taková lamelka, poklička, která se odklopí, pod ní se namodeluje rohovka tak, aby se snížil počet dioptrií. Tento přístroj má výhodu, že vytváření lamely můžeme dělat mnohem přesněji," řekl lékař Laserového centra Lexum František Maršák.

Zákrok ale není vhodný pro všechny. Nejdůležitější proto je pečlivé předoperační vyšetření. "Takovou operaci může podstoupit pouze pacient zcela zdravý, bez poruch pojiva, bez chronických onemocnění typu lupénka," podotkl primář Očního oddělení Nemocnice České Budějovice Jan Sattran.

Přesto ale nejnovější laser řady pacientů rozšířil. "Dříve jsme některé pacienty nedoporučovali na operaci laserem z toho důvodu, že měli příliš tenkou rohovku," konstatoval Maršák. Díky novému laseru se doba hojení zkracuje. "Je 5 minut po operaci a já vidím," prohlásila pacientka.

lexum-laserove-operace-oci

Oční vadu má v Česku téměř polovina populace, většina z nich nosí brýle. Pro operaci se ročně rozhodne přibližně 20 tisíc lidí.

Vydáno: 8.6.2014 | 
Přečteno: 8306x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků