Kategorie: Zákroky

Jak probíhá předoperační vyšetření na klinice Lexum ČB

O prázdninách tohoto roku jsem začal řešit mou dioptrickou vadu. Silnější brýle jsem nemohl nosit, vysoké dioptrie oči "nesnesly", tak jsem začal uvažovat o laserovém zákroku a vybíral si vhodnou kliniku.

1

Refrakční kliniku jsem si vybíral více méně podle referencí na diskuzním fóru www.okoun.cz/boards/laserove_ocni_operace a podle mé oční doktorky v Klatovech, která mi doporučla kliniku Lexum v Českých Budějovicích. Dal jsem tedy na ní a zvolil právě ji. Po eletronické domluvě s paní recepční na oné klinice jsme si dohodli předoperační termín 28. 7 2008 v 11:00hod dopoledne.

Předoperační vyšetření na Českobudějovické klinice Lexum

2

Po příjezdu na kliniku Lexum jsem na recepci předložil občanský průkaz, zdravotní kartičku a 1 500Kč jako poplatek za samotné vyšetření. Prostředí kliniky bylo velmi vlídné až komorní, panovala zde přátelská atmosféra, sem tam prošla sestřička i pan doktor, žádný spěch prostě pohoda. Za 10 minut si mne zavolala paní recepční, musel jsem vyplnit čestné prohlášení ve kterém jsem měl pravdivě odpovědět na pár otázek ohledně zdravotního stavu.

Po vyplnění čestného prohlášení začalo samotné vyšetření. Jako první se měřil tzv. přední segment oka na přístroji zvaném pentacam. Je to přístroj s modrou podlouhlou žárovičkou (diodou) uvnitř, která se začne pomaličku roztáčet a blikat, tím laicky řečeno vyfotí rohovku, čočku a duhovku. Na tomto přístroji se také pozná onemocnění zvané keratokonus, který se v prvních fazích nedá poznat běžným přístrojem.

Další na řadě byla keratometrie (objektivní měření dioptrií). Ta se měří na přístroji autokeratorefraktometr, který můžete běžně vidět u svého očního lékaře. Při pohledu do toho přístroje vidíte domečeka a louku.

Po měření dioptrií přišlo na řadu měření nitroočního tlaku. Ten se měří přístrojem zvaný bezkontaktní tonometr. Tento přístroj foukne pod určitým tlakem do oka vzduch a tím se změří nitrooční tlak. Důležité je aby oko zůstalo v přirozené poloze zvlášť při fouknutí vzduchu, mhouření výsledky akorát zkreslí, nebudou objektivní!

Jako další se měřilo postavení očí a šilhavost. Šilhavost se měří tak že vám dají nějaké pravítko před obě oči přičemž jedno oko zůstane zakryté a duhým vidíte na číslovku, kterou musíte vidět, pokud ne, tak je nějaký problém.

V neposlední řadě přišlo na řadu měření na aberometru, přístroj měřící sebemenší odchylky v systému oka. Při pohledu do tohoto přístroje uvidíte černobílou "růži" která se zaostří podle vaší dioptrické vady.

Poslední na řadu přišlo měření dioptrií na optotypu. Je to klasické měření dioptrií jaké znáte od svého očního lékaře, ze vzdálenosti 6m čtete písmenka od největších po nejmenší. Zde jsou výsledky měření:

OP -4,75DP -0,5/100
OL -4,5DP
Pachymetrie (tloušťka rohovky) 561/549um
Aberometrie
-5,03-0,4/74//RMS 0,49
-5,23-0,26/147//RMS 0,67

Vyhodnocení výsledků a závěrečný pohovor s primářem

Po všech těch vyšetření následovalo rozkapání oční a vyšetření očního pozadí primářem p. Dr. Mudr. Chodurou, které dopadlo výborně. Oční pozadí bylo dobré, následovalo určení vedoucího oka, zvítězilo to pravé :-), verdikt od pana doktora však zněl "Bylo by dobré ještě rok počkat...".
Problém byl v tom že jsem donesl staré výsledky staré zhruba 3 roky z vyšetření od svého lékaře, kde se vada jevila nestabilní (na výsledcích bylo půl roku staré datum, tedy datum výtisku), vysvětloval jsem že se jedná o staré datum, vada byla stabilní více jak 3 roky (minimum pro zákrok je 1 rok stabilní vada), bohužel pan primář si tvrdil své - vada je nestabilní.

Z počátku jsem byl zklamaný, ale rozhodl jsem se řešit problém dál. Zhruba týden na to jsem se objednal na refrakční kliniku ofta.cz v Plzni. Průběh vyšetření a následného zákroku Vám popíši v dalším článku.



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 4986x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků