
Princip intrastromálního segmentu tkví v oploštění centrální části rohovky jejím napnutím v periferii rohovky.
Setkáváme se s dvěma typy implantátů. Prvním typem intrakorneálních implantátů je Intacs, který se vkládá do periferie rohovky. Jeho modifikací jsou intrastromální segmenty – keraringy, které se implantují centrálněji.
Intrastromální segmenty jsou většinou dva polokruhy s rozsahem 150°, ale může se použít také intrastromální ring s 360° kruhovou konfigurací.
Princip operace
Princip této metody spočívá (v případě keratokonu) v oploštění jeho vrcholu zásahem v periferii rohovky, kde je její tloušťka i v případě ektazie relativně v normě. Intrastromální kroužek je vyrobený z polymetylmetakrylátu (PMMA), jeho vnitřní průměr je 7 mm a vnější přibližně 8,1 mm. Tloušťka použitého materiálu se pohybuje mezi 0,25 až 0,45 mm.
Kroužek je implantovaný v periferii rohovky přibližně ve dvou třetinách její tloušťky. Po implantaci je centrální část napnutá jako kůže na buben a tak dochází k jejímu oploštění.
Implantát má trojúhelníkový průřez se základnou šířky 600 µm a tloušťkou 150 – 450µm. Každý konec segmentu má zaváděcí otvor o průměru 0,2 mm na jednodušší manipulaci a implantaci. Keraringy se většinou umísťují na osu nejstrmějšího a nejploššího meridiánu.
Funkce keraringu- Chrání integritu rohovky
- Kontrolovaně oplošťuje centrum i periferii rohovky
- Posunuje apex rohovky do středu pupily
- Vyhlazuje povrch rohovky a tím zlepšuje toleranci na kontaktní čočky
Zákrok
Operace se provádí v topické anestezii, případně v kombinaci s analgosedací a trvá 15 – 20 minut. Označí se optický střed rohovky a zóna 7 a 8 mm. V pozici 12 se udělá radiální řez délky 2 – 3 mm asi do 70 % tloušťky rohovky.
Dalším krokem je přisátí fixačního prstence rohovkového separátoru. Ten kromě fixace slouží jako zaváděč pro separační nůž, který má rozsah 360° v prípadě implantace intrastromálního kroužku (nebo 180° v pravém a levém provedení pro segmenty).
Na podkladě tlaku tupým nožem ve stromatu rohovky vzniká intrastromální tunel pravidelného tvaru a rozměrů. Do něho pinzetou implantujeme kroužek a primární rohovková rána se může zašít (stehy se při kontrole za několik týdnů odstraní).
Komplikace
Asi nejzávažnější komplikací může být peroperační perforace rohovky při nesprávném a nešetrném zavádění separátoru. Tato komplikace je naštěstí velmi vzácná.
Možnými riziky jsou: zanesení infekce do oka, nepřirozené hojení a především vznik nepravidelného astigmatismu.
Častěji se můžeme setkat s výskytem různorodých depozit v průběhu intrastromálního tunelu a vznikem nepravidelného astigmatismu.
Popisované jsou též případy hluboké neovaskularizace rohovky (v některých studiích až 50%) u pacientů, kteří dlouhodobě nosili kontaktní čočky a měli horní rohovkovou neovaskularizaci.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.