Kategorie: Zákroky

Nebezpečí a rizika lasiku

Refrakčních zákrok Lasik je hojně používaná metoda pro korekci střední a vysoké krátkozrakosti i dalekozrakosti. Její podstatou je kombinované ošetření s chirurgickým lamelárním řezem rohovky.

1

Refrakčních zákrok Lasik je hojně používaná metoda pro korekci střední a vysoké krátkozrakosti i dalekozrakosti. Její podstatou je kombinované ošetření s chirurgickým lamelárním řezem rohovky (pomocí mikronože mikrokeratom) a následným ošetřením excimerovým laserem. Mnoho lidí však netuší, jaká rizika stojí za touto metodou.

Síla lamely (flapu)

Lamela, která se „vytváří“ před ošetření rohovky laserem se pohybuje od 130µ do 160µ, což odpovídá zhruba 2/5 rohovkové tkáně. Při řezu mikronožem dochází ke trvalým strukturálním změnám, lamela která se následně vrací na ošetřenou část rohovky (spojená menším můstkem) se nikdy stoprocentně nepřihojí.

Riziko elevace rohovky vlivem vytvoření lamely

(Elevace = zvihání nebo také vyzdvihování). Při elevaci rohovky dochází vlivem nitroočního tlaku ke vyzdvihování rohovkové tkáně. Za normálních okolností tlačí nitrooční tlak rohovku směrem ven, díky narušení strukturálních vazeb může jít rohovka do elevace. Rohovka se začně „zvedat“ a ztenčovat což vede k vysoké krátkozrakosti a nepravidelnému astigmatismu. Postiženému nezbývá nic jiného než „korigovat“ vadu tvrdými kontaktními čočkami. Pokud nelze ani přesto zajistit stabilitu rohovky, přistupuje se ke keratoplastice (transplantace rohovky).

Mechanické poškození rohovky

2

Díky neúplnému přihojení lamely k rohovce je oko vysoce zranitelné. Dojdeli k utržení lamely (flapu) z rohovky, přistupuje se ke keratoplastice (transplantace rohovky).

Narušení slzného filmu

Umístění sacího kroužku na oční kouli pro stabilizaci oka před nářezem lamely přeruší tvorbu pohárových buněk. Tyto buňky jsou nezbytné pro udržování stabilního slzného filmu.

Proces odřezání lamely poškodí mnoho nervů, které dávají slzným žlázám pokyn k tvorbě slz. Podle jednoho odhadu je téměř 70% rohovkových nervů přerušeno během nářezu lamely. Toto přerušení způsobí, že se povrch oka stane "hypesthetic".

Problémy s vizí za tmy

Tyto problémy se projevují zejména při řízení vozidla nebo sledování TV za tmy. Během vyšetření očí se propočítává šíře zornic, poté se stanoví průměr laserování (ablace) a připočte se tzv. "přechodová zóna". Pokud je zornička v noci širší než abladovaná část rohovky, obraz se po okrajích deformuje a světlo se tříští. Jediným řešením jsou polarizační brýle.

Tyto problémy většinou mívají lidé se širokou zorničkou a vysokou dioptrickou vadou.

Závěr

Většina klinik Vás bude ukájet slovy "Nic takové se nám zatím nestalo...". V USA se počet ectasií (elevací) odhadl na 2400 případů, toto číslo však není přesné. Experimentálně se zkoušelo stabilizovat rohovku chemickou cestou (zákrokem CCL).

Většina problémů lze vyřešit jednodušše - podstoupit laserový zákrok LASEK nebo PRK. Tyto metody jsou starší, ověřenější a nehrozí tolik komplikací jako je tomu u LASIKu.



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 4162x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků