Oftalomologie je v současné době lékařským oborem na vysoké úrovni. Není výjimkou, že oční lékaři vrátí lidem zrak nebo jim díky vhodné operaci umožní fungovat bez
brýlí.
Oftalmologové jsou mezi lidmi vnímaní relativně pozitivně a člověk jim rád odpustí i to, že na něj při kontrole pořád svítí oftalmoskopy nebo ho nutí držet nehybně hlavu u štěrbinové lampy. Tyto přístroje byly novinkou
19. století, historie očního lékařství však sahá daleko do minulosti, ještě před Hyppokrata, který se narodil roku 460 př. n. l.
Zajímavé poznatky přišly z arabského světa
I když se v prvních stoletích našeho letopočtu prováděly například pitvy oka za účelem lepšího poznání jeho fungování, až v roce 1 021 našeho letopočtu napsal takzvaný praotec optiky Ibn al-Haytham Knihu oka, v které vysvětlil proces vidění a optického vnímání.
Už v té době se například v arabském světě používaly speciální injekční jehly na léčbu drobných zákalů, ale až v 17. století se začaly používat první oční lupy. Ani na začátku novověku se však například nevědělo, proč se mění rozměr oční panenky nebo k čemu slouží zornice.
Rozvoj mikroskopie umožnil lepší poznání oka
V roku 1805 vznikla vyloženě první oční nemocnice svatého Bartoloměje ve Velké Británii. Poznatky o oku se prohlubovaly spolu s rozvojem mikrospokopie, tedy společně s rozvíjející se kvalitou mikroskopů a jiných zvětšovacích zařízení. První klasický oftalmoskop, který zvětšoval a zkoumal oční pozadí, byl sestrojen až v roce 1850.
V 21. století už poznáme několik druhů oftalmoskopů. Díky rozvíjející se technice už například existují i
oftalmoskopy v podobě malého přístroje, který si oftalmolog připne na svůj smartfón. Díky tomu může všechno, co vidí, hned zaznamenat do telefonu.
Přední oko zas zkoumá jiný speciální mikroskop – štěrbinová lampa. Základem je lampa, jejíž světlo prochází úzkou štěrbinou. Oftalmolog tak získává koncetrovaný zdroj světla a může si tak osvětlit přesně to, co potřebuje.
Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
První oftalmoskopy se začaly objevovat až po roce 1850. Zdroj: www.bistockphoto.com |
Komentáře