Kategorie: Zákroky

Ofta - Nová metoda operace šedého zákalu - Calhoun LAL (VIDEO)

Následující video vás seznámí se zcela novou technologií světlem nastavitelných nitroočních čoček Calhoun LAL.

Šedý zákal - nebo také katarakta - je oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému zakalení čočky, omezující průnik světla dopadajícího okem na sítnici a tím ke zhoršení zrakových funkcí. Jedná se o poměrně časté onemocnění, v populaci nad 65 let je určitý stupeň zakalení čočky patrný až u 50% populace a nad 75 let je šedým zákalem postiženo kolem 70% populace.

Šedý zákal se dnes běžně léčí pomocí mikrochirurgického operativního zákroku, při kterém dojde k výměně zakalené čočky za umělou. Tato operace se provádí převážně ambulantně a jedná se o nejčastěji prováděnou operací v současné medicíně vůbec.


Operace šedého zákalu doposud

Doposud se volí vhodná nitrooční čočka na základě předoperačního vyšetření pacienta konfekčně, to znamená, že je vybrána nejvhodnější čočka z existujícího portfolia jednotlivých výrobců. Bohužel působením různých faktorů, které není možné dopředu odhadnout (např. průběh operace, anatomické poměry v oku ap.) je nemalé procento pacientů nuceno po operaci nosit dioptrické brýle. Nový typ nitrooční čočky LAL (z anglického Light Adjustable Lens) tento problém eliminuje, jelikož umožňuje nastavit optické vlastnosti této čočky až po její implantaci do oka na míru konkrétnímu pacientu, a to neinvazivně pomocí ultrafialového světla o specifické vlnové délce. Pacient si tak může reálně vyzkoušet, zda mu dané nastavení optických parametrů vyhovuje. Nastavení je buď následně trvale zafixováno nebo je možné nastavení znovu pozměnit. Unikátní materiál, ze kterého je tato speciální nitrooční čočka zhotovena byl vyvinut prof. Robertem Grubbsem, nositelem Nobelovy ceny za chemii za rok 2005.

Calhoun LAL na Novinky.cz

Článek na Novinky.cz: Šedý zákal začali v Plzni léčit chytrou umělou oční čočkou

Calhoun LAL - video. (Zdroj: Ofta.cz)

Nový typ nitrooční čočky LAL byl poprvé implantován 20. ledna 2010 za asistence Dr. Shiao Chang, která je vice prezidentkou americké firmy Calhoun Vision pro výzkum a vývoj. Česká republika se tak stala teprve sedmou zemí na světě, kde se tato moderní technologie používá, což potvrzuje nebývale vysokou úroveň české oftalmologie v celosvětovém kontextu. Investice do této nové technologie byla spolufinancována z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.2.2011 | 
Přečteno: 3903x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků