Kategorie: Příběhy ze života, Zákroky

Petr Scheinpflug podstoupil transepiteliální refrakční zákrok v plzeňské Oftě

Petr Scheinpflug podstoupil nový druh refrakčního zákroku zvaný "transepiteliální refrakční zákrok", který nově provádí plzeňská Ofta.

1

Princip této metody spočívá v odstranění povrchové vrstvy rohovky (epitel) excimerovým laserem a následná úprava do požadovaného zakřivení. Zákrok probíhá klidněji, šetrněji a hojení bývá rychlejší oproti klasickému LASEKu.

Transepiteliální refrakční zákrok se provádí u krátkozrakých pacientů do -6dpt. a menším astigmatismem. A teď k samotnému rozhovoru s Petrem.

  • Jakou zrakovou vadou jsi trpěl a kolik dioptrií jsi měl?
    Byl jsem krátkozraký. Na pravém oku jsem měl -4,25 dpt. bez astigmatismu a na levém -0,75 dpt. s mírným astigmatismem 0,25 dpt. Levé oko je tupozraké, laserová korekce na něm by byla zbytečná.

  • Jak dlouho jsi nosil brýle popř. kontaktní čočky?
    Brýle jsem začal nosit asi od páté třídy. Začal jsem na nule a dostal se až na -4,25dpt. Kontaktní čočky jsem začal nosit od dvaceti až do operace.

  • Jak jsi se dozvěděl o možnosti korigování dioptr. vady laserem?
    Bylo to někdy po revoluci. Asi z novin. Jako první začínali tuším v Praze Lexum. Byl to můj sen, asi jako každého co nosí brýle.

  • Podle čeho jsi vybíral refrakční (oční) kliniku?
    Kdysi jsem zkoušel Lexum, ale k operaci nedošlo. Nyní díky diskuznímu fóru „okoun“ a tomuto webu jsem zvolil Oftu Plzeň. Hlavní díky patří autoru těchto stránek (Tomáš Smetka), který mi otevřel bránu při rozhodování.

  • Jaký byl přístup lékařů na klinikách?
    Musím říci, že super. Tenkrát v Lexumu dělali vyšetření poctivě. Jen to tam na mě dýchalo byznysem. Vůbec nebyl cítit takový ten osobní přístup, který byl pro mne důležitý. Už jen to, že po příchodu žádali peníze, působilo divně. V Oftě to bylo o něčem jiném. Přístup doktorů a sestřiček byl velice profesionální a zároveň i osobní.

  • Jakou laserovou metodu zvolili pro Tvé oči?
    Ttransepiteliální refrakční zákrok. Trochu jsem se toho obával, ale teď jsem rád. Je to jedna z novějších metod odstranění diptrických vad. V první fázi lékař odstraní pmocí excimerového laseru povrchovou vrstvu rohovky - epitel a poté se odlaserují samotné dioptrie na stromatu. Výhodou je daleko kratší hojení.

  • Byl laserový zákrok bolestivý? Jak dlouho trval?
    Přiznám se, že jsem se zákroku obával, ale vůbec nic to nebylo. Nebolel ani rozvěráček mezi víčky, který bránil v mrkání. Jen ten smrad spálené rohovky byl nepříjemný. Jelikož jsem byl jen na jednom oku, celkový zákrok trval asi deset minut.

  • Jaký je pooperační stav očí, jak často si kapeš umělé slzy?
    V den operace oko dost slzelo a řezalo. Trochu jsem čekal mírnější průběh, ale na druhou stranu to nebylo nic nesnesitelného. Podstoupil bych to hned znovu. Druhý den to bylo o něco lepší a další dny už jsem o tom nevěděl. Kapky jsem kapal 5x denně a umělé slzy podle pokynů. Nyní jsem dva měsíce po a kapu jen umělé slzy dle potřeby.

  • Jsi spokojený s provedeným zákrokem ?
    Tak o tom žádná. Samozřejmě velká spokojenost. Vidění je dobré, noční vidění také, suchost oka nepociťuji atd. Prostě je to takový malý zázrak - po tolika letech bez brýlí a kontaktních čoček. Pořád si nemohu zvyknout na ten komfort a pohodlí. Uvidím za rok a určitě ještě napíši. Vřele všem doporučuji.



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 2675x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků