Kategorie: Zákroky

Předoperační vyšetření v plzeňské Oftě

O tom jak to chodí na refrakční klinice Ofta.cz si můžete přečíst tento článek.

V minulém článku jsem popisoval „neúspěšné“ předoperační vyšetření na klinice Lexum ČB, které jsem podstoupil dne 28. 7 2008. Tehdejší závěr p. Dr. Chodury zněl, že by bylo lepší počkat a sledovat zrak. Nepočkal jsem a objednal se na předoperační vyšetření do plzeňské kliniky Ofta.cz, kde jsem byl vyšetřen a následně odoperován.

První dojem z kliniky

Prostředí kliniky působí velmi komorním dojmem. Čekárna je vybavena pohodlnými křesly, oční optikou a kávovarem na posilnění.

Ordinace

V ordinaci se nachází mnoho přístrojů např. počítačový pachymetr (měří tloušťku rohovky, indikace kerakotonu), fokometr (měří dioptrickou sílu skel ve v brýlí) , autorefraktometr (měří objektivní refrakci a zakřivení rohovky), tonometr (měří nitrooční tlak) a v neposlední řadě PC optotyp. Všemi těmito přístroji je každý pacient vyšetřen.

Operační sál

Operační sál je vybaven nejrychlejším excimerovým laserem dneška - Allegretto Wave Eye-Q. Tento laser patří mezi absolutní špičku ve své třídě. Díky své rychlosti 400Hz/s dokáže odstranit za 12 vteřin -6DP (tj. 2s = -1DP). Další výhodou tohoto excimerového laseru je potlačení optimalizovaných ablačních profilů, laicky řečeno nevytváří další aberace (dochylky) v oku, jak je tomu známo u konkurenčních výrobců excimerových laserů. Oko je během zákroku hlídáno infračervenou kamerou o rychlosti 400Hz, tato kamera významně přispívá k přesnosti zákroku.

Průběh vyšetření

Průběh vyšetření byl obdobný jako v refrakční klinice Lexum. Vyplnil jsem rodinou anamnézu, sestřička mi změřila nitrooční tlak, objektivní refrakci (dioptrie - pomocí autorefraktometru), dále čtení písmenek na tabuli s brýlemi a měření sílu brýlových skel pomocí fokometru. Dále přišlo na řadu měření tloušťky rohovky a vyloučení kerakotonu na přístroji pachymetr.

1

Po zjištění všech údajů které sestřička potřebovala, jsem podstooupil vyšetření na počítačovém ototypu, při němž se oči korigují pomocí skel. Zde už se mi věnoval p. Dr. Mudr. Bejvl, rohovkový specialista. Četl jsem písmenka na "tabuli" vzdálené cca. 10m ode mne. Dr. měnil skla tak abych viděl písmenka ostřeji a ostřeji až jsme se dopracovali k výsledku -5,75DP a -5,15DP. Zde zejména musím pochválit šikovnost doktora, jelikož naměřené výsledky dioptrií se relativně lišily od Lexumu. (na rozdíly se můžete podívat níže).

Výsledky z vyšetření kliniky Ofta
OP -5,15DP
OL -5,75DP
Pachymetrie (tloušťka rohovky) 549/540um
Aberometrie - Naměřen fyziologický astigmatismus, standartně se neodstraňuje, oko si sním dokáže poradit samo.


Výsledky z vyšetření kliniky Lexum
OP -4,75DP -0,5/100
OL -4,5DP
Pachymetrie (tloušťka rohovky) 561/549um
Aberometrie
-5,03-0,4/74//RMS 0,49
-5,23-0,26/147//RMS 0,67

Po korekci zraku na počítačovém ototypu přišlo na řadu rozkapání očí a prohlédnutí očního pozadí (sítnice, zrakový nerv). Je to klasické vyšetření při němž se oko rozkape a zablokuje se duchovka, aby bylo možné prohlédnout celou sítnici.

Závěrečný pohovor s lékařem

Na konec návštěvy jsme hovořili s lékařem o kladech a záporech laserové metody lasek, kterou Ofta provádí. Tuto metodu jsem chtěl podstoupit hlavně z důvodu menších rizik, oproti masově používanému lasiku. Na konec jsem zaplatil 1500,-Kč za vyšetření a odjel s dobrý pocitem.



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 27.8.2010 | 
Přečteno: 3563x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků