Onemocnění sítnice tvoří velmi širokou a závažnou skupinu, která zásadně ovlivňuje zrakovou ostrost a vidění vůbec u každého z nás. Existuje několik podskupin onemocnění: věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD), diabetická retinopatie, uzávěry sítnicových cév, odchlípení sítnice, degenerativní onemocnění. Na správnou diagnostiku je potřeba udělat velmi detailní vyšetření očního pozadí pomocí diagnostických přístrojů.
1. Odchlípení sítnice
Mezi časté onemocnění sítnice patří tzv. odchlípení sítnice. Jde o stav oddělení sítnice od cévnatky - na cévy bohaté vrstvy oka mezi sítnicí a bílkem. Příčinou jejího vzniku může být úraz oka, nádor, zánětlivé onemocnění, ale může vzniknout i bez zjevné příčiny. Mezi rizikové faktory vzniku patří také mužské pohlaví, glaukom, krátkozrakost, či periferní sítnicové degenerace. Hlavními příznaky jsou ztráta vidění v části nebo celém zorném poli, často až na úroveň praktické slepoty na postiženém oku.
Jak se odchlípení sítnice zbavit
Odchlípení sítnice je velmi závažné onemocnění, které může vést až k úplné slepotě.Základem úspěšné léčby je chirurgický zákrok, při kterém dojde k znovupřiložení sítnice. Zákrok je nutné provést co nejdříve po diagnostikování.
Odchlípení sítnice se operuje dvěma základními operačními postupy:
Kryochirurgický výkon se provádí u méně závažných odchlípení. Při operaci se v místě trhliny provede zmražení tohoto místa a zvenku se přišije silikonová plomba, která vtlačuje místo s trhlinou mírně dovnitř oka. Jde o takzvanou zevní tamponádu. Místo se zjizví, tekutina se postupně vstřebá a sítnice se přiloží. Plomba se většinou ponechává trvale.
U rozsáhlejšího odchlípení sítnice je zapotřebí výkon, který se provádí uvnitř oka - vitrektomie. Operačními nástroji uvnitř oka se odstraní sklivec, sítnice se pomocí speciální tekutiny přiloží. Pomocí laserového ošetření se sítnice přihojí. Na závěr operace se oko vyplní rozpínavým plynem nebo silikonovým olejem, které sítnici přitlačují zevnitř. Jde o takzvanou vnitřní tamponádu.
2. Oběhové poruchy sítnice (uzávěry sítnicových cév)
Uzávěr tepny, která zásobuje sítnicí – objeví se náhlá, nebolestivá, jednostranná těžká porucha zraku, ale oko je na první pohled klidné. Terapie: Okamžitá návštěva očního lékaře! Může pomoci razantní masáž oka přes zavřená víčka. Je však nutné rychle snížit tlak uvnitř oka. Tyto uzávěry vznikají většinou jako důsledek arteriosklerózy, což je degenerativní onemocnění cév, dochází ke zužování cév a k horšímu krevnímu zásobení tkání. Vznik arteriosklerózy je podporován některými celkovými chorobami jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, porucha metabolismu tuků apod.
3. Pigmentová degenerace sítnice
Dědičná choroba, která se projevuje zhoršující se šeroslepostí, zužováním zorného pole a poklesem zrakové ostrosti. Léčba neexistuje! Chorobu potvrdí elektroretinografické vyšetření.
4. Degenerace žluté skvrny (makulární degenerace sítnice)
Toto onemocnění postihuje místo nejostřejšího vidění, projevuje se zhoršováním zraku a znemožňuje čtení, objevují se deformace obrazu a mlhavé fleky před očima, nehrozí však úplná ztráta zraku. Typicky se objevuje u osob po 50. roce věku – tzv. „s věkem spojená". Výsledky terapie jsou kolísavé – uplatňuje se léčba laserem, látkami, které ovlivňují novotvorbu cév a kortikoidy nebo chirurgická léčba. Podobné projevy se mohou projevit u těžké krátkozrakosti. Přečtěte si více o makulární degeneraci zde.
5. Diabetická retinopatie
Co je diabetická retinopatie? Diabetická retinopatie je onemocnění přidružené k cukrovce. Její příčinou je zvýšené množství glukózy v krvi, která prostřednictvím následných změn krevního toku a na stěnách cév ucpává a poškozuje jemné cévy sítnice. Dochází ke krvácení do sítnice, k nedokrvení a otokům jejích částí pokud vzniku uzávěrů drobných cév. Jde o velmi nebezpečné onemocnění často vedoucí až k slepotě. Příznaky se často objeví, až když už přímo ohrožují zrak pacienta.
Asi 5-6 procent Čechů trpí cukrovkou. Asi 65 až 99 procent diabetiků má po dvacetiletém trvání cukrovky určitý stupeň diabetické retinopatie. Přibližně 80 až 95 procent těžkých zrakových postižení způsobených cukrovkou by se dalo odvrátit včasnou oční laserovou léčbou.
Jak diabetickou retinopatii léčit?
Při tomto onemocnění je velmi důležitá prevence a pravidelné lékařské prohlídky, zejména u pacientů s cukrovkou. Měly by ji absolvovat minimálně jednou ročně. Diabetická retinopatie má několik stupňů. Podle toho je indikována i léčba.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.