Kategorie: O očních vadách

Pravdy a mýty o šedém zákalu

Pravdy a mýty o šedém zákaluMáme pro vás soupis nejčastějších mýtů a polopravd, které kolují o šedém zákalu. Přečtěte si náš článek.

Mám počkat, až šedý zákal "dozraje", nebo podstoupit operaci hned? Zůstanou vám po něm brýle na čtení nebo se jedním zákrokem zbavíte všech dioptrií současně? Jak dlouho si ve skutečnosti počkáte, než se dostanete na řadu, a kolik za zákrok utratíte? Pravda o šedém zákalu je bezbolestnější, rychlejší a levnější, jak se na první pohled může zdát.

MÝTUS 1 - Po operaci šedého zákalu vám zůstanou brýle na čtení

Před operací šedého zákalu si po poradě s lékařem sami vyberete typ čočky, kterou vám oční chirurg implantuje do oka. S monofokální vás během jednoho zákroku zbaví zákalu i dioptrií na jednu vzdálenost. S torickou odstraní navíc astigmatismus a s asférickou zdokonalí vidění za šera i ve tmě. V případě multifokální čočky vás zbaví zákalu, dioptrií na čtení i do dálky. Po operaci šedého zákalu můžete vidět zcela bez brýlí a tak dobře, jak si to pamatujete z mládí.

MÝTUS 2 - Za operaci platíte hodně peněz

To, zda vás operace vyjde několik desítek tisíc korun závisí na dvou věcech. Za prvé, od konkrétní oční klinice a její smlouvě se zdravotními pojišťovnami. Zadruhé na výběru nitrooční čočky a kvality vidění, jakou chcete po zákroku mít. Zjistěte si na více očních klinikách, co všechno je skutečně zdarma a za co už musíte doplácet. Některé nabízejí samotný zákrok zdarma, za všechny typy čoček však platíte. Implantací monofokální nitrooční čočky vás chirurg během operace zbaví zákalu i jedněch dioptrií, například na dálku. Žádná zdravotní pojišťovna již většinoz nehradí nadstandardní čočky. Pokud toužíte po operaci vidět zcela bez brýlí na čtení i do dálky, na multifokální nitrooční čočku si připravte doplatek ze svého.

MÝTUS 3 - Počkejte, až zákal "dozraje"

Jedinou možnou léčbou šedého zákalu je operace, při které oční chirurg odstraní zakalenou nitrooční čočku a nahradí ji novou umělou. Mýtus, že zákal musí "dozrát", a až pak se operuje, už dávno neplatí. Naopak, čím dříve zákrok podstoupíte, tím méně komplikací riskujete. Operaci neoddalujte, podstupte ji v prvním možném termínu. Nedejte se odradit informacemi, že na operaci si půl roku počkáte. Zjistěte si, která klinika má pro pojištěnce vaší zdravotní pojišťovny nejčasnější termíny a užívejte si dokonalý zrak.

MÝTUS 4 - Příčinou šedého zákalu je čtení při špatném světle

Určitě ne, v žádném případě. Pravá příčina nemoci není doposud známa, objevuje se ale v souvislosti se stárnutím – jedná se o přirozený proces stárnutí oka, proto většinou postihuje osoby starší 60 let. Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka. Ke vzniku šedého zákalu přispívá i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření a některá metabolická a celková onemocnění.

Další časté a nesmyslné mýty

Čočku bude třeba za čas vyměnit.

Operace probíhá v celkové anestezii.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Vydáno: 24.6.2015 | 
Přečteno: 2915x | 
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků