Šedý zákal (katarakta) | OčníVady.cz

Šedý zákal (katarakta)

1

Šedý zákal (katarakta) je nemoc oka, kdy se čočka v oku zakalí a pacient vidí, jako by se díval přes pomalu zamrzající okno. Nemoc se dnes léčí nahrazením poškozené čočky tenkou umělou čočkou.

Šedý zákal je nejčastěji způsoben stárnutím, tzv. senilní katarakta. Tento typ tvoří naprostou většinu operovaných šedých zákalů. Dědičnost může ovlivnit, jestli šedý zákal vznikne dříve nebo později.

Šedý zákal může vzniknout také v důsledku trvalého užívání některých léčiv (hlavně kortikosteroidů) nebo v důsledku jiného celkového nebo očního onemocnění (např. při cukrovce, po očním úrazu). Jedná se pak o tzv. komplikovanou kataraktu.Příznaky zákalu:


Operace šedého zákalu

Šedý zákal se nedá léčit jinak než operačně. Operace se provádí, pokud katarakta snižuje kvalitu vidění natolik, že obtěžuje osobní nebo pracovní život. Operace se provádí v tzv. topické anestézii. Ta spočívá v kapání anestetických kapek na rohovku a spojivku, čímž dochází ke znecitlivění oka. Zkalené jádro čočky se odstraňuje rozmělněním jádra čočky ultrazvukem a odsáváním částeček jádra řízeným podtlakem z oka. Do průhledného čočkového pouzdra, které v oku zůstává, se vkládá umělá nitrooční čočka. Umělá čočka nahrazuje dioptrickou sílu odstraněné lidské čočky a umožňuje tak ostré vidění i po operaci. Volbou dioptrické síly umělé čočky se může odstranit krátkozrakost nebo dalekozrakost. Ke stabilizaci vidění dochází většinou za 2 až 4 týdny po operaci.

VIDEO: Šedý zákal, katarakta - rozhovor s doc. MUDr. Drahomírou Barákovou, CSc

 

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků