Laserový zákrok LASIK | OčníVady.cz

Laserový zákrok LASIK

1

V průběhu zákroku pacient leží na pohodlném lůžku. Povrch oka je dokonale znecitlivěn anestetickými kapkami. Oko a jeho okolí je kryto sterilní rouškou a pod víčka je umístěn malý rozvěrač, který brání mrkání v průběhu operace. V první části vytvoří chirurg pomocí speciálního přístroje zvaného mikrokeratom tenkou lamelu rohovkové tkáně na povrchu oka. Mikrokeratom jemně a precizně seřízne podle potřeby 130 -180 mikrometrů povrchu rohovky (1/5 až 1/3 její tloušťky) v podobě lamely v jednom místě pevně spojené s rohovkovou tkání. Chirurg průhlednou lamelu odklopí a zaměří excimerový laser, který je naprogramován tak, aby odstranil vnitřní části rohovky potřebné množství tkáně zvané stroma.



Práce laseru

Studený paprsek laseru o průměru 0,8 mm dokonale odstraňuje mikrometry tkáně vrstvičku po vrstvičce. Odstraněná tkáň není organismem nahrazována. Paprsek laseru díky své vlnové délce neprochází rohovkou a nijak tedy neovlivňuje tkáně uvnitř oka. Při korekci krátkozrakosti laserem odstraňujeme centrální oblast stromatu, a tím zmenšujeme zakřivení rohovky. Tato změna umožňuje zaostřit světelné paprsky zpět na sítnici. U dalekozrakosti odstraňujeme tenkou vrstvu periferního stromatu a tím naopak zvětšujeme zakřivení centrální rohovky. Světelné paprsky se tak setkají na sítnici dalekozrakého oka. Při nápravě astigmatismu vyrovnává laser odstraněním tkáně nepravidelné zakřivení rohovky.

Hojení

Po ukončení laserové fáze zákroku přiloží operatér lamelu rohovkové tkáně zpět na její původní místo. Lamelu není nutné přišívat, protože během několika minut po přiložení dojde k jejímu pevnému přisátí k rohovkovému stromatu. Díky obdivuhodné přirozené hojivé schopnosti přilne rohovková lamela pevně ke zbývající rohovkové tkáni během 12-ti až 48-ti hodin. V průběhu následujících týdnů až měsíců získává spojení na další pevnosti. Doba aplikace laserové energie je obvykle kratší než jedna minuta a celý LASIK jednoho oka trvá přibližně pět až deset minut. Operace metodou LASIK se provádí zpravidla na obou očích v jednom sezení.

Obnova vidění po LASIKu

Obnova vidění po LASIK je velice rychlá. Již v průběhu prvních dní začíná většina pacientů vidět jasně s minimem rušivých příznaků. Rychlá obnova zraku je možná díky tomu, že vrstva epitelových buněk na povrchu rohovky zůstává v průběhu zákroku neporušena. K úplné, konečné stabilizaci vidění dochází v průběhu prvního měsíce. V prvních několika dnech po operaci je nutné kapat do operovaného oka antibiotika, protizánětlivé a zvlhčující oční kapky.

Vedlejší účinky

Přechodné nežádoucí průvodní jevy po LASIK bývají minimální a většinou se omezují na mírný pocit suchých očí, tříštění světla, sníženou ostrost vidění za šera a pocit kruhů kolem jasných světel v noci. Obtíže jsou častější a větší u lidí se širokou zorničkou či s vysokým stupněm vady (LASIK proto nedoporučujeme u lidí s kombinací širokých zorniček a vysoké dioptrické vady). Tyto nežádoucí příznaky jen zřídka narušují obvyklé činnosti a postupně mizí v průběhu hojení.

Úspěšnost zákroku

U naprosté většiny pacientů lze dosáhnout uspokojivého výsledku jedním zákrokem. U některých pacientů je možné výsledné vidění upravit doplňujícím zásahem. Po čase stanoveném lékařem je možné původní lamelu rohovky znovu odklopit a vidění jemně vyladit odebráním další tkáně. Je-li doplňující zákrok vhodné provést po delší době, bývá obvykle výhodnější vytvořit mikrokeratomem novou lamelu nebo použít jinou techniku refrakční chirurgie. Většina pacientů je druhý pooperační den schopna normální pracovní činnosti.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků