Operace šedého zákalu | OčníVady.cz

Operace šedého zákalu

1

V současné době neexistují žádné léky, kapky či speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit a vidění zlepšit. Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při kterém se z oka odstraní zkalená čočka a nahradí se čočkou umělou.

Kdy se operuje šedý zákal?

Operaci šedého zákalu se doporučuje, když katarakta snižuje pacientovi kvalitu vidění natolik, že jej obtěžuje v jeho osobním i pracovním životě.Jak se operuje šedý zákal?

Na všech pracovištích se operace šedého zákalu provádí ambulantně.

Operace se provádí v tzv. topické anestézii. Ta spočívá v kapání anestetických kapek na rohovku a spojivku, čímž dochází ke znecitlivění oka. Výjimečně se operace provádí v celkové anestézii.

Zkalené jádro čočky se odstraňuje technikou fakoemulzifikace. Při fakoemulzifikaci dochází k k rozmělnění jádra čočky ultrazvukem a k odsávání částeček jádra řízeným podtlakem z oka. Používá se fakoemulzifikační přístroj špičkových technických parametrů.

Do průhledného čočkového pouzdra, které v oku zůstává, se vkládá umělá nitrooční čočka. Umělá čočka nahrazuje dioptrickou sílu odstraněné lidské čočky a umožňuje tak pacientovi ostré vidění i po operaci. Na všech pracovištích se implantuje vysoce kvalitní tzv. měkká (foldable) nitrooční čočka, která se běžně používá v USA a ve vyspělých státech západní Evropy. Hlavní předností těchto čoček je, že je lze složit či srolovat a vložit do oka velmi malým operačním řezem šíře asi 2,8 mm. Výhodou takto malého řezu je nízké riziko operačních komplikací a rychlá pooperační obnova vidění. Nespornou výhodou malé rány je i její samouzavření bez nutnosti šití.

VIDEO: Operace šedého zákalu - katarakty

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Komentáře rss


, Operace šedého zákalu odpovědět
avatar
Prosim muzete dat zaznam cele operace sedeho zakalu,prodelal jsem u vas operaci a moc by mne zajimal cely prubeh...
Dekuji
S pozdravem R.Vlk

Nové články

Naši partneři

Rubriky článků