Excimerový (oční) laser

Excimerový (oční) laser

Excimerový laser (někdy nazýván oční laser) se používá v oftalmologii pro odstranění dioptrických vad. Základem přístroje je studený paprsek o vlnové délce 193um a šířkou 0,68mm.

Rychlost excimerových laserů se pohybuje od 80 Hz do 750 Hz, při čemž platí rovnice - 1 Hz = 1 pulz / 1s. Pokud tedy laser pracuje na frekvenci 400 Hz, znamená to, že za 1s odpálí 400 paprsků. V praxi laser s touto rychlostí odstraní 1DP krátkozrakosti za necelé 2s. U dalekozrakosti to bude zhruba 3s.

Přesnost

Vaše oko během laserování (fotoablace) hlídá systém očního sledování (odborně nazýván eye-tracker). Tento sledovač v případě pohnutí oka laseru řekne, aby umístil paprsek na rohovku podle aktuální polohy. Může se stát, že pohnete okem natolik, že se laser vypne. V takovém to případě je oko v příliš ostrém úhlu a případný paprsek by mohl ovlivnit výsledek zákroku. Jakmile oko opět srovnáte, laser bude pokračovat.

Dále je oko tzv. fixováno paprskem. V praxi je nad vaším okem umístěno červené nebo zelené fixační bodové světlo, do kterého se díváte. U vyšších dioptrií je možné, že se vám obraz zamlží z důvodu odpařování rohovkové tkáně a vy fixující světlo neuvidíte. Nemíste zmatkovat, stačí se jen dívat zhruba rovně před sebe. Na to vše vás ale lékař upozorní.

Popis excimerového laseru

excimer-laser

Video z refrakčního laserového zákroku

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků