Degenerace oční sítnice | OčníVady.cz

Degenerace oční sítnice

1

Jde o vadu podmíněnou věkem, kterou jen v Česku trpí desítky, možná i stovky tisíc lidí. Porucha může končit i slepotou. "Při procesu degenerace sítnice oka dochází ke změnám přímo v centru sítnice, v tzv. žluté skvrně, která je nejdůležitější pro vidění, zrak slábne a může to vést i k praktické slepotě," říká primář očního oddělení Krajské nemocnice ve Zlíně doktor Pavel Stodůlka.

Léčba degenerace oční sítnice

Lékaři aplikují lék do oka injekcí s nejtenčí možnou jehlou.

Příznaky a projevy makulární degenerace

Pro lepší pochopení – sítnice je hlavním orgánem zraku. Zachycuje pozorovaný obraz a pomocí zrakového nervu jej posílá do zrakových center v mozku. Centrální část sítnice – makula – zajišťuje ostré vidění detailů, je důležitá při čtení, řízení apod. Pokud tedy člověkonemocní vlhkou formoumakulární degenerace je postižen poklesem centrální zrakové ostrosti – pacient vidí ve středu svého vidění šedé stíny nebo černé skvrny. Periferní vidění většinou zůstává neporušené. Vlivem onemocnění člověk ztrácí schopnost číst, rozeznávat barvy, sledovat televizi či dokonce rozeznávat tváře. Často se objevují deformace vnímaného obrazu a výpadek centrální části zorného pole, což může vést až ke ztrátě samostatnosti a v nejhorším případě k praktické slepotě. Při suché formě nemoci se objevuje rozmazané vidění, zhoršené vidění za tmy nebo za soumraku, zhoršená schopnost zaostření, v pokročilé fázi může dojít i k celkovému výpadku zorného pole. Ani jednu z forem nemocnění neprovázejí bolesti.



Jak je možné řešit makulární degeneraci?

Obě formy nemoci jsou velmi vážné, ani sebelepší léčbou však nelze zrak zcela obnovit a zajistit normální vidění. Průběh nemoci lze ale díky možnostem současné medicíny do jisté míry ovlivnit a zlepšit. Cílem léčby je účinně zbrzdit a zastavit další vývoj nemoci, a tak zabránit závažnému poškození zraku a jeho ztrátě. Předpokladem úspěšné léčby je však včasné odhalení nemoci, proto je důležité absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře.

Vlhká forma degenerace

V případě vlhké formy nemoci v našich ordinacích používáme biologickou léčbu – pomocí antiVEGF injekcí, které potlačují růst nových cév, brání otokům a krvácení. Bezbolestná léčba u části pacientů zlepšuje vidění, u většiny dochází ke stabilizaci nemoci, která se dále nezhoršuje.

Suchá forma degenerace

Léčba suché formy makulární degenerace i přes možnosti současné medicíny stále neexistuje, doporučovány jsou potravinové doplňky s obsahem vitaminu E, zinku a luteinu. Vzhledem k současným možnostem léčby je třeba nepodceňovat prevenci a zaměřit se na zdravý životní styl, zdravou vyváženou stravu, nezanedbávat léčbu celkových onemocnění, omezit kouření a chránit oči a sítnici používáním kvalitních slunečních brýlí, případně při operaci očí požadovat nitrooční čočky se speciálním filtrem (žlutý filtr).

VIDEO: Makulární degenerace - příběh úspěšné léčby

 

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků