Léčba keratokonu - Corneal Cross Linking (CXL) | OčníVady.cz

Léčba keratokonu - Corneal Cross Linking (CXL)

keratokon

Keratokonus je dědičné vrozené onemocnění rohovky, při kterém se její obvyklý tvar kulového vrchlíku v určité oblasti kuželovitě vyklene, což poškodí vidění. Progrese onemocnění závisí na věku pacienta a délce trvání. Čím dřívější je začátek, tím rychlejší je vývoj onemocnění. Keratokonus postihuje obě oči, většinou asymetricky.

Pacienti s s tímto onemocněním vidí rozdvojeně, velmi neostře a deformovaně. Z prvu se korekce provádí brýlemi, poté (když už brýle nestačí a je vysoký nepravidelný astigmatismus) tvrdými kontaktními čočkami, dále intrakorneálními implantáty (keraringy) a v posledním stádiu transplantací rohovky.


Corneal Cross Linking

Relativně mladá metoda léčení keratokonu je Corneal Cross Linking (zkráceně CXL). Metodu Corneal Cross Linking vynalezl německý lékař Theo Seiler ve spolupráci s profesorem Spoerlem krátce před rokem 2000. Nejdříve ji aplikovali na zvířatech. Po roce 2000 Siler a Spoerl metodu poprvé vyzkoušeli na člověku.

V průběhu zákroku se z oka snese epitel (svrchní část rohovky silná 40mikronů), aby se mohl nasát vitamin B2. Tkáň oka je nasycena vitaminem B2, poté ozářena speciální UV lampou. Při ozařování se světlo zaráží o molekuly riboflavinu a dochází k chemické reakci. Vznikají kyslíkové radikály, kterým se v běžném životě bráníme. V tomto případě však vlastně pomáhají. Radikály dávají vzniknout takzvanému cross linku. Cross linky jsou příčné vazby mezi vlákny kolagenu, ze kterých se rohovka skládá. Vytvářením nových kolagenových vláken (cross linků) se rohovka zpevní. Vzniklé chemické vazby oko bez zhoršení jeho průhlednosti zpevní. Díky tomu se mnoho pacientů může vyhnout transplantaci rohovky a podstoupit léčbu keratokonu podstatně šetrnější a bezpečnější metodou.

CXL zcela nevyléčí keratokonus

Corneal Cross Linking nevyléči keratoconus úplně, pouze jej stabilizuje a zastaví vývoj. Tato metoda zastavuje postup onemocnění, ale může se také stát, že za několik let bude potřeba to zopakovat.

Horší zprávou pro zájemce o zákrok je, že zdravotní pojišťovny tento zákrok nehradí. Čtrnáct tisíc korun za jeden zákrok (tedy jedno oko) si tak musí pacienti zaplatit sami.

VIDEO: Ukázka Cross Linkingu

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků