Syndrom suchého oka

Jak již z názvu vyplývá, jde o poruchu omývání očního povrchu. Způsobuje celou řadu subjektivních problémů včetně zánětu rohovky a spojivek a může vést až k závažným zrakovým problémům.

Toto onemocnění je v současnosti velmi časté. Jeho příčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tím, že se zpomalí tvorba slz, vznikají nepříjemné subjektivní pocity, které doprovází neustálé dráždění oka, které může vést až k poškození jeho povrchu. Příčinou bývá nejen nedostatečné množství slz, ale i jejich zhoršená kvalita. Slzy totiž obsahují vodu, hlen a olej a tyto tři složky oko chrání a zvlhčují.

Koho syndrom suchého oka často postihuje?

Syndrom postihuje velmi často ženy v období menopauzy, může se však objevit v každém věku. Na jeho vznik mají určitý vliv i podmínky vnějšího prostředí - prašné, suché a zakouřené prostředí, vítr, pobyt v přetopených a klimatizovaných prostorách, ale i dlouhodobá práce s počítačem, nošení kontaktních čoček a stres. Určitý vliv mohou mít i některé léky, dlouhodobé používání očních kapek a některá onemocnění (cukrovka, záněty očí, infekce, alergie, autoimunitní onemocnění a podobně). Někdy se toto onemocnění objevuje u lidí s různými vrozenými či získanými deformitami očních víček.

Jak se syndrom suchého oka projevuje

Onemocnění se projevuje nepříjemnými pocity, které doprovází pálení, svědění a řezání očí, tlak v očích, únava očí, světloplachost, zhoršené vidění nebo bolesti hlavy. Tyto pocity může doprovázet zarudnutí a podráždění očí, kdy na povrchu oka vznikají drobné oděrky, které vedou až ke vzniku zánětu. Často se objevuje i nadměrné slzení - je způsobeno nekvalitním slzným filmem, při kterém dochází k neustálému dráždění zasychající povrchu oka, což často vyvolává další tvorbu slz. I když máte pocit, že nepříjemné pocity zvládnete vyřešit sami pomocí různých očních kapek, které jsou volně prodejné v lékárně, raději své problémy konzultujte s lékařem. Jen ten může určit příčinu problému a typ onemocnění a doporučit vhodnou léčbu. Nevhodná samoléčba může problémy zhoršit a prodloužit léčbu.

Syndrom suchého oka a možnosti řešení

Léčba syndromu suchého oka vychází ze závažnosti onemocnění a z příčin, které jej způsobují. Důležité je zaměřit se i na celkové onemocnění, které mohou být příčinou syndromu suchého oka - včasná diagnóza a správná léčba zmenší problémy a zlepší kvalitu vidění i samotného života.

Lehčí formy onemocnění se léčí pomocí tzv. umělých slz - očních kapek, které oko zvlhčují a chrání. Někdy se používají i oční gely a masti, které se aplikují na noc. V těžších případech lékaři doporučují speciální zvlhčující gely nebo se přistupuje k operaci, která dočasně nebo trvale zablokuje odtokové kanálky, či k chirurgickému řešení problémů s očními víčky. Cílem léčby je vytvořit rovnoměrnou vrstvu slzného filmu, která na oku určitou dobu zůstane a zabrání jeho vysychání a dráždění.

Součástí léčby je i správná hygiena očních víček. Je důležité vyhýbat se stresovým faktorům a odstranit faktory vnějšího prostředí, které problém negativně ovlivňují atd. Vhodná je i změna životního stylu - procházky na čerstvém vzduchu, časté větrání a dostatek tekutin.

Dvě možnosti léčby syndromu suchého oka

Léčba suchého oka může být paliativní, kde nahrazujeme nedostatek slz umělými slzami, nebo kauzální, kde se snažíme odstranit příčinu, která vedla ke vzniku suchého oka.

Paliativní léčba

a) náhrada slz

Aplikace umělých slz do spojivkového vaku je nejčastější léčba suchého oka. Na trhu je více druhů umělých slz s různými komponentami. Největším nedostatkem více umělých slz je přítomnost prezervačných nebo aditivních látek, které mohou způsobit vážné poškození a zhoršení původního stavu. Pacienti, kteří mají užívat umělé slzy vícekrát než čtyřikrát za den, by měli užívat umělé slzy bez prezervačných přísad.

b) lokální podávání vlastního séra

U některých pacientů lokálně kapání vlastního séra (po odebrání se krev nechá sedimentovat a odebere se sérum) výrazně zlepší symptomy suchého oka. Nevýhodou je, že kapky se nedají skladovat.

c) chirurgická léčba

Uzavření slzných bodů nebo kanálků zabraňuje odtoku slz ze spojivkového vaku. Jsou různé způsoby uzavření slzných bodů jako diatermie, laserem, kauterizaci. Tamponáda drenážního systému různými uzávěry absorbovatelných (kolagen) nebo trvalými (silikon, HEMA) jsou dnes více používané. Byly popsány příznivé účinky u některých pacientů s touto léčbou, podle jiných autorů je tato léčba kontroverzní a může vést k ještě zhoršení stavu v důsledku snížené obnovy slz a tím k zvýšenému nahromadění cytokinů v slzách, které způsobují další zánětlivou reakci.

Kauzální léčba

Nové poznatky o etiopatogenezi suchého oka ukázaly na kauzální možnosti léčby. Základní roli v patogenezi suchého oka hrají chronické imunologické reakce. Je evidentní imunologická aktivita a T buňky způsobují poškození buněk povrchu oka a slzné žlázy.

a) Lokální podávání cyklosporinu A

Cyklosporin A se už dávno používá k tlumení imunitních reakcí při různých autoimunitních onemocněních nebo při transplantacích. Lokálně podávaný Cyklosporin v kapkách v koncentraci 0,005%, 0,1%, 0,2% nebo 0,6% zlepší symptomy suchého oka. Potlačí se imunitní mechanizmy, které vedou k poškození buněk slzné žlázy a epiteliálních buněk spojivky a rohovky (10).

b) Lokální podávání kortikosteroidů

Byl prokázán příznivý efekt nejen u Sjögrenova syndromu ale i u jiných forem suchého oka potlačením imunitních reakcí.

c) Podávání tetracyklinů

Pokud je přítomna blefaritida, která je příčinou syndromu suchého oka (nedostatečná tvorba lipoidní složky slzného filmu a následně zvýšené odpařování slz), musí být léčena antibiotiky. I lokální podávání antibiotik může zlepšit stav, kde je zánět Meibomových žláz.

d) Pohlavní hormony

Je evidentní kontrola slzných žláz pohlavními hormony. Substituční léčba estrogenovými hormony u žen v menopauze nevedla ke zlepšení, ba častokrát zhoršila syndrom suchého oka. Naopak léčba androgenními hormony vede ke zlepšení stavu.

VIDEO: Syndrom suchého oka

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků