Šilhání (strabismus) | OčníVady.cz

Šilhání (strabismus)

1

Šilhání (neboli strabismus) je velmi častá oční vada, při níž je narušena (spolupráce)kooperace očí. Oči nejsou schopné dívat se jedním směrem, jedno oko například míří na levou stranu, zatímco druhé zaměřuje objekty rovně. Šilhání je v dritivé většině případů dědičné.

Určit vznik šilhání je poměrně obtížné. Očima pohybuje celkem dvanáct okohybných svalů, které ovládají pohyb oka. Pohyb těchto svalů je závislý na mozkových centrech. Porucha v jakékoliv z těchto částí může být příčinou vzniku šilhání. Příčinou šilhání může být také úraz oka, šedý zákal a genetické předpoklady.

Funkce očí je závislá na příkazech, které jsou vysílána z mozku. V případě zdravého fungování zraku dostávají obě oči stejný příkaz, proto jsme schopní dívat se oběma očima například napravo. V případě, kdy dojde k poruše, přichází k očím signály rozdílné a jejich zaměření poté není stejné, tím dochází k šilhání. Šilhání je časté u malých dětí, které nejsou schopné odlišit informace, které přicházejí z mozku k očím.



Existují dva druhy šilhání a to:

  1. Sbíhavé
  2. Rozbíhavé

V prvním případě se jedno oko obvykle dívá přímo, zatímco druhé se stáčí směrem k nosu. V případě rozbíhavého šilhání vybočuje jedno oko směrem ke spánku.


Šilhání se projevuje neschopností zaměřit obě oči na jeden bod.
2

VIDEO: O léčbě šilhání

 

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků