Kategorie: Zajímavosti

Brýlové čočky a jejich rozdělení

Brýlové čočky a jejich rozděleníZajímá vás, jak se dají rozdělit brýlové čočky? Přečtěte si náš článek.

Dioptrická brýlová skla představují hlavní část dioptrických brýlí. Díky nim můžeme korigovat různé refrakční poruchy a dosáhnout tak ostřejší vidění. Dioptrickými brýlovými čočkami můžeme korigovat refrakční vady, jakými jsou například krátkozrakost (myopie), dalekozrakost (hypermetropie), astigmatismus či presbyopie.

Materiál brýlových čoček

Známe několik typů materiálů, ze kterých se brýlová skla vyrábějí. Skleněné skla byly v minulosti jediným používaným materiálem používajícím se při výrobě brýlových čoček. Jejich nespornou výhodou jsou kvalitní optické vlastnosti a odolnost vůči poškrábání, avšak na druhé straně je sklo těžký materiál, který může při prudkých teplotních změnách praskat.

Nejčastěji používaným typem dioptrických skel jsou plastové skla. Mají dobré optické vlastnosti a jsou navíc lehké a odolné vůči rozbití. Lze je použít i při vyšších dioptriích. Na rozdíl od skleněných čoček je však je možné jednoduššeji poškrábat, protože plast je měkčí než minerální sklo.

Z dalších materiálů lze například zmínit materiál Trivex či polykarbonát. Trivex má velmi dobré optické vlastnosti a materiál, ze kterého se vyrábí je navíc velmi lehký a odolný. Nelze však vyrobit ve vyšších dioptriích. Podobně jako Trivex i polykarbonát je velmi odolný materiál. Skla z polykarbonátu jsou vhodné do sportovních a ochranných brýlí.

Rozdělení čoček dle optického účinku

Brýlové čočky můžeme rozdělit také podle optického účinku.

Unifokální brýlové čočky

Tyto čočky jsou určeny pro jednoduchou korekci na danou vzdálenost. Mohou korigovat krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus.

Bifokální brýlové čočky

Bifokální čočky mají dvě ohniska a jsou specifické tím, že kromě základní jednoohniskové čočky mají i přídavnou čočku. Základní čočka se používá při dívání do dálky a přídavná naopak na blízko. Nevýhodou tohoto typu brýlových skel je velký skok mezi díváním do dálky a do blízka. I z toho důvodu je používání bifokálních brýlových čoček na ústupu.

Bifokální brýlové čočky představují stále oblíbený způsob korekce zrakové vady do blízka i do dálky v rámci jedné obruby. V principu se jedná o klasickou brýlovou čočku s potřebnou dioptrickou hodnotou pro korekci zraku do dálky, v jejíž dolní nasální části je vybroušen či zataven díl (tzv. segment) s odlišnou optickou mohutností, sloužící ke korekci zraku do blízka. Tyto čočky tedy mají pro obě části dvě různé ohniskové vzdálenosti, proto se spolu s multifokálními a trifokálními řadí mezi víceohniskové brýlové čočky.

Multifokální brýlové čočky

Multifokální (progresivní) brýlové čočky jsou velmi oblíbené mezi lidmi s presbyopií. Umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti, díky proměnlivé dioptrii.

Trifokální brýlové čočky

Trifokální brýlové čočky jsou podobné bifokálním, akorát s tím rozdílem, že je do nich vložen medzidíl na středovou vzdálenost.

VIDEO: Jak se vyrábí plastové brýlové čočky

Zdroj obrázku: Freeimages.com



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 720 dnů po vydání článku.
Vydáno: 5.6.2015 | 
Přečteno: 3012x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.


Nové články

Naši partneři

Rubriky článků