Máte povolání, při kterém jste doslova srostli s počítačem? Nespustíte z něj zrak i několik hodin denně? Chraňte si oči! Vyhnete se tak možnému vzniku degenerativních změn na sítnici (degenerace žluté skvrny - centra ostrého vidění) či šedému zákalu charakterizovanému zákalem oční čočky. Vážným rizikovým faktorem v obou případech je oxidativní poškození. Pamatujete se na rady svých maminek a babiček, že máte jíst mrkev, abyste dobře viděli? Hromadí se vědecké důkazy, že antioxidační živiny nacházející se v mnoha rostlinných potravinách včetně mrkve, ale i v dalším červeném a žlutém ovoci a zelenině - v rajčatech, paprice, brokolici, špenátu, v jeteli (alfa-alfa), ve vaječném žloutku a v rybích olejích, jsou účinné při prevenci problémů se zrakem.
Výživa sítnice objasněna
Několik výzkumných studií Harvardské univerzity potvrdilo, že antioxidanty, hlavně vitaminy A, C a E, spolu s karotenoidy, luteinem a isomerem luteinu zeaxantinem, které se nacházejí v zmíněných potravinách, pomáhají předcházet zrakovým poruchám nebo oddálit začátek některých forem slepoty ve vyšším věku.
Unikátní komplex
Vědci zjistili, že lutein spolu se zeaxantinem se po vstřebání do krve specificky hromadí v sítnici (ve žluté skvrně) a čočce. Na základě toho vyslovili předpoklad, že obě komponenty jsou specifickými antioxidanty pro oko. Zpomalují vznik degenerativních změn na sítnici i vznik šedého zákalu. Další sledování poukázalo na to, že denní dávka luteinu - 6 miligramů - snižuje výskyt poškození oka o 43%. Z ostatní studie vyplynulo, že užívání výživových doplňků s luteinem (30 mg / den) po dobu 140 dní zvyšuje hladinu luteinu 10-násobně. Zvyšuje také hustotu pigmentu žluté skvrny o 20 až 40% ao 30 až 40% redukuje přenášení modrého světla na fotoreceptory.
Rizikové faktory
Oční lékaři upozorňují, že ve vztahu ke zmíněným onemocněním oka existuje několik rizikových faktorů, které negativně působí na přirozený obranný mechanismus oka:
- rodinná predispozice k onemocnění očí
- světlé oči (světlemodré, světle šedé)
- dlouhodobá vyšší expozice různých druhů záření
- nízký příjem antioxidantů v potravě
- kouření
- alkohol
- obezita
- onemocnění srdečně-cévního systému
- vysoký krevní tlak
- ženské pohlaví
- věk nad 50 let
Při přítomnosti byť jen 2 ze zmíněných rizikových faktorů výzkumníci doporučují příjem nejméně 12 mg luteinu denně. V případě, že potřebné množství mikroživin nedokážete pokrýt stravou, vyvažte tento nedostatek jedinečným výživovým doplňkem na přírodní bázi - luteinem.
Hraniční "padesátka"
Máte už 45 či 46 let? Ještě není pozdě! Podle odborníků přibližně ve věku 46 let dochází k radikálním změnám ostrého vidění. Právě s věkem se množství karotenoidů v sítnici oka výrazně snižuje a nastávají změny ve struktuře čočky. A kolem padesátky to vyúsťuje k problémům při čtení, potřebě korekce zraku asi o 1,5 dioptrie na rozeznání písma, přičemž ostré vidění do dálky zůstává zachováno. Tento proces se dá částečně oddálit, resp. další zhoršování zastavit.
Jako základ prevence slábnutí zraku v souvislosti s věkem lékaři doporučují antioxidanty, nejlépe na přírodní bázi. Přírodní vitamíny jsou pro organismus výhodnější, dostupnější. Účinné látky z nich se na rozdíl od syntetických vitamínů snadněji vstřebávají a nejsou náporem na trávicí trakt.
Péče o zrak
Doporučujeme tento návod, abyste své oči udrželi v nejlepším zdraví:
- Jezte zdravě a konzumujte mnoho zeleniny a ovoce. Vybírejte si tmavozelené a tmavě žluté ovoce a zeleninu. Zelenina z čeledi brukvovitých, jako květák, růžičková kapusta a brokolice je také vhodná. Lutein a zeaxantin se ve velkých množstvích nacházejí ve vaječných žloutcích, kukuřici a špenátu.
- Noste sluneční brýle, abyste si uchránili oči před škodlivými paprsky
- Dávejte si pozor na ostatní onemocnění, které zvyšují riziko degenerativního onemocnění očí, jako je vysoký krevní tlak
- Nekuřte
- Pravidelně si dejte oči vyšetřit
Jezte hodně mrkve, je super!
Zdá se, že tradiční ráda, jíst hodně mrkve, je správná. Mrkev obsahuje beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamin A. V sítnici slouží vitamin A jako součást vizuálních pigmentů shromažďující světlo a včasným znakem defektu je zhoršená adaptace na světlo s nízkou intenzitou (šeroslepost). Protože pigment ve žluté skvrně je složen ze součástí nutričního původu, konzumace většího množství rostlinných potravin jako ovoce, špenát, brokolice a kukuřice, nebo doplňky obsahující antioxidační živiny beta-karoten a lutein, může zlepšit zrak a vnímavost barev během života a snížit riziko ztráty zraku ve vyšším věku.
VIDEO: O luteinu
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Mila Mila She
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.